Chorváti majú ambície stať sa čistými prispievateľmi do rozpočtu EÚ

Brusel/Štrasburg 23. októbra (TASR) – Chorvátsko by sa ako nový člen Európskej únie chcelo dostať do pozície čistého prispievateľa do spoločného rozpočtu a nebyť iba poberateľom komunitárnej pomoci, uviedla dnes v správe pre médiá Aliancia demokratov a liberálov (ALDE), tretia najsinejšia frakcia v Európskom parlamente.

Poslanci EP dnes na plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu hlasovali o rozpočte únie na budúci rok. Pri tejto príležitosti poslanci z ALDE pripomenuli zodpovedný postoj svojich chorvátskych kolegov, ktorí nechcú byť EÚ na príťaž.

"My, Chorváti, máme ambície stať sa čistými prispievateľmi, nie iba príjemcami. Dúfame, že časom ostatní budú hovoriť, že Chorvátsko je malá, pekná a rozumná krajina," povedal chorvátsky minister stavebníctva Ivan Vrdoljak. ALDE pripomenula, že sa tak stalo počas pracovného zasadania európskych liberálov v rámci Výboru regiónov, ktoré sa konalo koncom minulého týždňa v chorvátskom meste Poreč.

Podľa ALDE je veľkou šancou Chorvátska pre tvorbu ekonomického rastu a zamestnanosti najmä cestovný ruch, pričom táto krajina patrí medzi prvých desať v Európe, ktoré kladú dôraz na ochranu a rozvoj národných a kultúrnych pamiatok. Liberáli upozornili, že správne použitie eurofondov v tejto oblasti dáva Chorvátom veľké šance na ďalší rozvoj.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vs