IFO: Nálada v ekonomike eurozóny sa zhoršila prvýkrát od konca roka 2012

Berlín 6. augusta (TASR) – Nálada v ekonomike eurozóny sa podľa nemeckého inštitútu Ifo zhoršila po prvýkrát od konca roka 2012. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zatiaľ čo hodnotenie aktuálnej situácie zostáva na nízkej úrovni, očakávania ekonómov týkajúce sa vývoja v najbližších šiestich mesiacoch sú výrazne pesimistickejšie, uviedol mníchovský inštitút Ifo. „Experti, ktorí sa zúčastnili na prieskume, sa obávajú nárastu cien energií a obmedzení exportu z dôvodu ukrajinského konfliktu,“ uviedol šéf Ifo Hans-Werner Sinn.

Index ekonomickej klímy inštitútu Ifo pre eurozónu v 3. kvartáli klesol na 118,9 bodu zo 123 bodov v 2. štvrťroku, čo bolo najviac od konca 2007.

Vo väčšine krajín eurozóny sa hodnotenie ekonomickej situácie, ktoré sa na jar mierne zlepšilo, opäť vrátilo na nízke úrovne zo začiatku roka. „Predovšetkým vo Fínsku a Estónsku, teda v dvoch krajinách, ktoré majú bohaté obchodné vzťahy s Ruskom, sa výrazne zhoršilo hodnotenie aktuálnej ekonomickej situácie,“ uviedol Sinn. „Očakávania týkajúce sa vývoja ekonomiky eurozóny pre najbližších šesť mesiacov sú ešte stále na vysokej úrovni, sú však nižšie ako v uplynulom štvrťroku.“

1 lom zll