I.KORČOK: Summit o rozpočte EÚ má zrodiť dohodu o tom, čo chceme všetci spoločne

Brusel 21. novembra (TASR) – Lídri EÚ sú iba pár hodín pred dôležitým summitom a po roku rokovaní o budúcom finančnom rámci možno povedať, že sa dostali do finále. Situáciu pred mimoriadnym zasadnutím lídrov EÚ v Bruseli zhodnotil dnes veľvyslanec SR pri EÚ Ivan Korčok.

"Je zrejmé, že ten rok bol nielen náročný, ale aj užitočný. Užitočný preto, lebo dnes už vieme, čo chce každá z 27 členských krajín. Ale tá výzva spočíva v tom, že sa na summite musíme dohodnúť o tom, čo chceme všetci spoločne," povedal Korčok o rokovaniach lídrov EÚ zameraných na tvorbu budúceho sedemročného rozpočtu únie na roky 2014 – 2020.

Slovenský diplomat priznal, že summit, ktorý bol pôvodne naplánovaný len ako dvojdňové rokovanie lídrov (22. a 23. 11.), bude zrejme dlhší, ako bývajú pravidelné summity. Aj delegácia slovenského premiéra – podobne ako ostatní lídri EÚ – si predĺžila pobyt v Bruseli o dva dni.

"Keď vyslovujem, že summit bude dlhší, vyslovujem zároveň aj určitú nádej. Už preto, lebo by to znamenalo, že premiéri majú ochotu rokovať tak dlho a budú môcť povedať, že pozície, ktoré vyrokovali pre svoju krajinu, sú dobré, ale zároveň je to dobré aj pre celú EÚ," konštatoval Korčok.

Slovenský veľvyslanec pri EÚ priznal, že premiéri a prezidenti krajín EÚ prichádzajú do Bruselu s cieľom vybojovať čo najlepšiu pozíciu pre svoju krajinu. Ale keďže sú to politici, dobre vedia, že aby sa tie dobré pozície získali, je potrebná určitá miera kompromisu.

"Dohodu o budúcom finančnom rámci potrebujeme hlavne preto, lebo z praktických dôvodov potrebujeme istotu, ako do budúcnosti plánovať dôležité finančné zdroje. Dohoda by ale zároveň bola dobrým signálom pre situáciu, v akej sa Európa nachádza. Ide o hospodársku krízu a situáciu v eurozóne," uviedol Korčok.

Slovenský diplomat v tomto duchu spresnil, že úspech rokovaní premiérov a hláv štátov o sedemročnom rozpočte by vytvoril potrebný priestor na to, aby sa lídri od začiatku budúceho roka mohli koncentrovať na horúce témy, akými sú hospodársky rast a tvorba zamestnanosti. Prípadný neúspech mimoriadneho rozpočtového summitu EÚ, čo by znamenalo možnosť pokračovania týchto debát aj po Novom roku, by nedovoľoval v plnej miere sa sústrediť na akútne hospodárske priority EÚ.

"Bolo by veľmi dobré, keby sme ďalší rok začali s čistým stolom v tom zmysle, že sa budeme môcť sústrediť na hospodársky rast a vytváranie pracovných miest," zdôraznil Korčok.

V súvislosti s názorovými rozdielmi, ktoré pretrvávajú k celkovej výške dlhodobého rozpočtu EÚ, a so škrtmi, na ktorých hĺbke by sa mali europolitici dohodnúť do konca tohto týždňa, Korčok poznamenal, že nikto by nemal zabudnúť na primárny cieľ rozpočtu únie. "A tým je skutočnosť, že spoločný rozpočet je jeden zo silných nástrojov, ktoré máme k dispozícii a ktoré vďaka existencii vnútorného trhu vedú k tomu, že z EÚ profitujú všetky krajiny. Bez ohľadu na to, či ide o čistých prispievateľov do rozpočtu, alebo čistých poberateľov."

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl