Index: Na maďarskom parlamente nie je vyvesená vlajka EÚ, Kövérovi nechýba

Budapešť 14. mája (TASR) – Na budove maďarského parlamentu, ktorá je na budapeštianskom Kossuthovom námestí, je vyvesená už dlhšiu dobu iba maďarská a sikulská vlajka, vlajka Európskej únie však nie. Pri príležitosti minulotýždňovej ustanovujúcej schôdze nového parlamentu na túto skutočnosť upozornil maďarský server Index.hu.

Serveru tlačové oddelenie zákonodarného zboru odpovedalo, že vlajku EÚ „nie je povinné na budovu parlamentu vyvesiť, preto tam ani nebude“. V zmysle maďarského zákona o používaní vlajky únie je totiž parlament výnimkou.

Server Hirhatar.hu dnes v tejto súvislosti pripomenul, že v Nemecku je modrá vlajka so žltými hviezdičkami vyvesená na budove Bundestagu, ale aj v jej rokovacej sále, takisto je aj na priečelí parlamentov Slovenska, Slovinska, Rumunska a Poľska.

Podľa servera inou otázkou je, čo hľadá na maďarskom parlamente sikulská vlajka, ktorá nie je povinná.

Na priečelie maďarského parlamentu vyvesili v rámci „národnej solidarity“ vlajku Sikulov 15. februára 2013 z iniciatívy predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra. Tento akt spôsobil diplomatický rozruch medzi Maďarskom a Rumunskom. V parlamente vtedy zasadalo Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny (KMKF), Kövér sa rozhodol využiť túto príležitosť na vyvesenie vlajky.

Podpredseda maďarskej vlády zodpovedný za národnú politiku Zsolt Semjén vyvesenie sikulskej vlajky zdôvodnil tým, že používanie symbolov národných spoločenstiev je základným ľudským právom. Vicepremiér vyjadril vďaku všetkým samosprávam v Maďarsku, ktoré podobným spôsobom vyjadrili solidaritu Maďarom v Sedmohradsku, ktorým používanie sikulskej vlajky miestne úrady v Rumunsku zakázali.

„Sikulská vlajka zostane vyvesená dovtedy, kým v Rumunsku budú zakazovať a trestať používanie tejto vlajky, čo je v rozpore s európskym duchom,“ uvádza sa vo vyhlásení maďarského parlamentu.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zsl

Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydá k správe fotoreportáž.