Inštitúcie EÚ: Dohoda o paralelných rokovaniach o končiacom a budúcom rozpočte

Brusel 6. mája (TASR) – Predstavitelia troch hlavných inštitúcií Európskej únie – Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Rady EÚ zastúpenej Írskom, v súčasnosti predsedajúcou krajinou EÚ – sa dnes večer na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli dohodli, že začnú s trilaterálnymi rozhovormi o budúcom sedemročnom rozpočte únie na budúci týždeň, 13. mája.

Informovala o tom hovorkyňa írskeho predsedníctva v EÚ Deirdre Farrellová.

Členské štáty EÚ boli na dnešnom rokovaní zastúpené írskym premiérom Endom Kennym a vicepremiérom Eamonm Gilmorom. Komisiu zastupoval jej predseda José Manuel Barroso a europarlament jeho šéf Martin Schulz a tiež predseda Výboru EP pre rozpočet Alain Lamassoure.

"Rokujúce strany sa dohodli, že je životne dôležité dosiahnuť dohodu o viacročnom finančnom rámci únie na roky 2014-2020," uviedla Farrellová po skončení rokovaní.

A spresnila, že predstavitelia troch euroinštitúcií rozhodli o tom, že sa paralelne budú konať rokovania o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ a rokovania o návrhu na dorovnanie rozpočtov únie za roky 2012 a 2013. Rozhovory o vyrovnávaní nedoplatkov v rozpočte EÚ za rok 2012 by mali pokračovať na doteraz dosiahnutej báze rokovaní.

Farrellová pripomenula, že cieľom írskeho predsedníctva v EÚ zostáva dosiahnuť dohodu v oboch prípadoch do konca jeho mandátu, čiže do konca júna.

Predstavitelia všetkých troch euroinštitúcií sa dohodli na tom, že prvý trialóg, čiže trojstranné rokovania o viacročnom finančnom rámci, sa uskutoční už začiatkom budúceho týždňa, 13. mája.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon