Inštitúcie EÚ sa dohodli na princípoch Európskej občianskej iniciatívy

Brusel 7. decembra (TASR) – Vyjednávacie tímy Európskej komisie (EK), Európskeho parlamentu (EP) a Rady Európskej únie sa v pondelok večer dohodli na hlavných princípoch Európskej občianskej iniciatívy (EOI). Na "európske referendum" budú stačiť do ďalšieho rozširovania únie podpisy pochádzajúce z ôsmich rôznych štátov, keďže v súčasnosti toto číslo zodpovedá dohodnutej minimálnej štvrtine členských krajín.

Prijateľnosť iniciatívy, teda to, či je v súlade s európskym duchom alebo či nespĺňa len charakter "smiešnej požiadavky", sa prehodnotí ihneď po jej registrácii. O registráciu môže požiadať prakticky ktokoľvek z Európskej únie, či už ide o právne, alebo fyzické osoby. Ďalšou zmenou je, že v komisii, ktorá sa bude hodnoteniu iniciatívy v úvode venovať, budú zástupcovia najmenej zo siedmich členských štátov.

Pôvodný návrh, aby na predloženie iniciatívy stačili podpisy z tretiny členských krajín, sa nestretol s pochopením EP, ktorý žiadal jednu pätinu, nakoniec sa strany dohodli na štvrtinovom podiele.

Nemení sa počet podpisov v absolútnom vyjadrení – na to, aby sa EK zaoberala iniciatívou po zaregistrovaní a uznaní admisibility, bude treba jeden milión podpisov. Keď iniciátori nazbierajú potrebný počet podpisov, prezentujú ich pred EK a pokiaľ bude splnená táto podmienka, bude nasledovať verejné vypočutie.

Problémom počas vyjednávaní bolo to, ako skontrolovať relevantnosť podpisov, ktoré podporia iniciatívu. Nakoniec sa aktéri dohodli, že túto kontrolu ponechajú na členských štátoch, kde sa metódy budú môcť líšiť a poskytne sa flexibilita v tom, aké údaje sa budú vyžadovať od podporovateľov.

Ústavný výbor EP bude hlasovať o konečnom koncepte EOI v pondelok 13. decembra, pričom plénum EP bude hlasovať o ňom na budúcotýždňovej schôdzi, predbežne 16. decembra. Rada EÚ prisľúbila, že o téme EOI rozhodnú členské štáty ešte do konca roka. Po schválení oboma inštitúciami budú mať členské štáty rok na to, aby túto novinku zahrnuli do svojich národných legislatívnych systémov.

EOI je popri Európskej službe pre vonkajšiu činnosť jednou z dvoch "viditeľných" vlajkových lodí zmien, ktoré má vniesť do fungovania Európskej únie Lisabonská zmluva. Pôvodne sa rátalo, že rovnako ako diplomatické zbory, bude v konečnej forme pripravená na "použitie" k 1. decembru tohto roka, no zdĺhavé inštitucionálne vyjednávania tento termín ani v jednom prípade nedovolili dodržať.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy