Inzko: Bosna by mohla vstúpiť do EÚ do desiatich rokov

Štrasburg 21. septembra (TASR) – Bosna a Hercegovina by mohla vstúpiť do Európskej únie o desať rokov. Uviedol to dnes vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v krajine Valentin Inzko.

Ľudia, ktorý si myslia, že Bosna by sa mohla stať členom EÚ v roku 2014 – symbolických sto rokov od atentátu na arcivojvodu Františka Ferdinanda v Sarajeve, ktorý viedol k začiatku prvej svetovej vojny – podľa Inzka "snívajú".

"Rok 2020 je realistickejší… deväť alebo desať rokov je realistická časová perspektíva," povedal rakúsky diplomat novinárom v Európskom parlamente.

Neustále spory medzi bosnianskymi Srbmi, Moslimami a Chorvátmi takmer zastavili reformy v krajine, ktorá zaostáva za susedmi na ceste do EÚ. Bosna, v ktorej sa 3. októbra konajú všeobecné voľby, zatiaľ nepodala prihlášku do únie.

Brusel požadoval, aby sa krajina najskôr zbavila štatútu poloprotektorátu. Po viacerých neúspešných pokusoch presvedčiť bosnianskych politikov, aby sa dohodli na ústavných zmenách a ďalších reformách potrebných pre uzavretie úradu vysokého predstaviteľa sa zdá, že sa postoj EÚ zmierňuje, konštatovala tlačová agentúra DPA.

Inzko uviedol, že uzavretie jeho úradu už nie je "prísnou podmienkou", aj keď by bolo potrebné, aby sa štáty EÚ skutočne začali zaoberať žiadosťou Bosny o vstup. Potvrdil tiež, že únia by mala do konca roka zaviesť bezvízový styk s Bosnou. "Bude to mať nesmiernu symbolickú hodnotu pre obyvateľov Bosny a Hercegoviny," dodal.

Zdroj: DPA

3 gon juh