Inzko: EÚ by mohla vyslať svojich vojakov do Bosny, ak sa tam situácia vyhrotí

Viedeň 9. februára (TASR) – Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva pre Bosnu, rakúsky diplomat Valentin Inzko, v rozhovore pre rakúsky denník Kurier povedal, že ak bude situácia v Bosne ďalej eskalovať, treba zvážiť vyslanie vojakov Európskej únie do Bosny. Citovala ho chorvátska tlačová agentúra Hina.

Inzko odpovedal na otázku, či je Balkán opäť v ohni, záporne. Dodal však, že protesty v Bosne vyvolali najhoršie nepokoje od skončenia vojny z rokov 1992-95.

Uviedol, že bude hovoriť o tejto situácii s medzinárodným riadiacim výborom v utorok. Rakúsko podľa jeho slov zvýši počet svojich vojakov v Bosne. Ak by však situácia ďalej eskalovala, je možné, že budeme rozmýšľať o vojakoch EÚ, teraz však nie, zdôraznil Inzko.

Diplomat ostro odsúdil násilné útoky a dodal, že podľa jeho názoru sú protesty oprávnené, pretože ich vyvolala sociálna nerovnosť, rodinkárstvo a korupcia. Pripomenul, že protestné akcie vedú zväčša Bosniaci.

Podľa Inzka bola Daytonská dohoda z roku 1995, ktorá priniesla bývalej juhoslovanskej republike mier, úspešná. Vyústila však v komplikovanú ústavu. Za ďalšie problémy Bosny označil korupciu a organizovaný zločin, informovala Hina.

9 žab