IOM: V Bratislave a Košiciach organizuje INFO DEŇ pre cudzincov z krajín mimo EÚ

Bratislava 28. januára (TASR) – Cudzinci z krajín mimo Európskej únie (EÚ) môžu vo štvrtok (29.1.) popoludní využiť INFO DEŇ a bezplatné poradenstvo, ktoré v Bratislave a Košiciach poskytne Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v SR. Poradenstvo sa zameria na otázky týkajúce sa pobytu, práce i zdravotného poistenia na Slovensku.

Cudzinci môžu využiť pomoc od 12.00 h do 16.00 h v priestoroch IOM na Grösslingovej ulici v Bratislave a Poštovej ulici v Košiciach. Zorientovať sa v agende úradov i povinnostiach pri vybavovaní príslušných náležitostí pomôžu migrantom pracovníci cudzineckej polície, úradu práce i zdravotných poisťovní a taktiež právni konzultanti IOM.

Poradenský INFO DEŇ, ktorý organizuje IOM, vychádza z príkladu európskych centier One Stop Shop, v ktorých môžu cudzinci na jednom mieste vybaviť rôzne záležitosti svojej občianskej agendy.

Prvý poradenský deň pre cudzincov z krajín mimo EÚ sa uskutočnil 2. augusta 2012 v Bratislave. Neskôr ho IOM zorganizovala aj v Košiciach a postupne i v ďalších krajských mestách.

em vs