Irán a EÚ sa vo štvrtok stretnú na diskusiách o jadrovej dohode

Ankara 7. decembra (TASR) – Irán a Európska únia uskutočnia vo štvrtok dvojdňové stretnutie vo švajčiarskej Ženeve. Budú diskutovať o realizácii historickej jadrovej dohody medzi islamským štátom a svetovými veľmocami. Informovala o tom dnes iránska tlačová agentúra IRNA, na ktorú sa odvolávala agentúra Reuters.

"Vo štvrtok a v piatok sa v Ženeve stretneme s vyjednávačkou EÚ, pani Helgou Schmidovou," oznámil námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Araghčí.

Schmidová je zástupkyňou šéfky zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovej a v otázke iránskeho jadrového programu dohliada na kontakty medzi šiestimi svetovými veľmocami a Iránom.

Islamská republika a skupina krajín P5+1 – Spojené štáty, Francúzsko, Británia, Nemecko, Rusko a Čína – dosiahli dohodu 24. novembra v Ženeve. Jej cieľom je obmedziť najcitlivejšie jadrové aktivity Iránu výmenou za zmiernenie niektorých ekonomických sankcií.

Jadroví odborníci z Iránu a šiestich veľmocí odvtedy uskutočnili už niekoľko kôl jadrových rozhovorov, ktoré riešili rôzne technické záležitosti ešte pred tým, ako dohoda vstúpi do platnosti.

Odborníci musia rozhodnúť, kedy sa začne dohoda uplatňovať v praxi. Iránsky vyjednávač už skôr uviedol, že šesť veľmocí a Irán sa dohodli, že s uplatňovaním dohody začnú 20. januára.

Západné krajiny sa obávajú, že jadrový program Teheránu má vojenské účely, a už roky uplatňujú voči Iránu ochromujúce ekonomické sankcie. Teherán odmieta obvinenie, že vyvíja atómovú bombu, a tvrdí, že jeho jadrové aktivity sú zamerané na výrobu elektriny a na lekársky výskum.

1 jam zsl