Irán a Západ sa musia dohodnúť na dejisku rokovaní; EÚ ich chce vo februári

Moskva/Brusel 28. januára (TASR) – Západ a Irán by sa mali "prestať správať ako malé deti" a dohodnúť sa, kde sa budú konať rokovania o iránskom jadrovom programe, vyhlásil dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Podotkol, že podstata rokovaní je dôležitejšia než atmosféra akéhokoľvek vybraného mesta. Lavrov vyjadril ľútosť, že západné štáty a Irán neboli zatiaľ schopné dohodnúť sa, v akom meste a v akom štáte sa stretnú. Vyjadril však nádej, že "zvíťazí zdravý rozum a prestaneme sa správať ako vrtošivé malé deti".

Iránske ministerstvo zahraničných vecí dnes obvinilo Západ, že vypovedal dohodu o mieste konania schôdzky. Teherán tým podľa AP odpovedal na obvinenie EÚ, ktorá mu vytkla, že zámerne odkladá ďalšie kolo rokovaní o svojom jadrovom programe so šiestimi svetovými mocnosťami: Britániou Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA.

Dnešné vyhlásenie Iránu svedčí o tom, že jeho návrh, aby bol miestom konania obnovených rokovaní Egypt, nenašiel priaznivú odozvu u západných partnerov. Podľa pôvodného plánu mali byť rokovania obnovené vo februári. Stalo by sa tak po šesť mesiacov trvajúcej prestávke.

Tento termín rokovaní dnes zopakovala aj EÚ. "Ponúkli sme (Teheránu) termín vo februári," uviedol dnes v Bruseli Michael Mann, hovorca vysokej komisárky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej.

V roku 2012 sa konali tri kolá rokovaní: v apríli v Istanbule, v máji v Bagdade a v júni v Moskve, pričom sa skončili bez dosiahnutia prelomového výsledku. Vlaňajším rokovaniam predchádzala viac ako ročná prestávka.

Spojené štáty, viaceré západné štáty a Izrael podozrievajú Irán, že mierovým programom využitia jadrovej energie maskuje výrobu atómových zbraní. Teherán však tvrdí, že jeho nukleárny program je zameraný výlučne na uspokojenie potrieb krajiny v oblasti energetiky.

O obnovenie dlhodobo uviaznutého vyšetrovania iránskych jadrových aktivít inšpektormi OSN sa usiluje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni.

MAAE a Irán na nedávnych dvojdňových rokovaniach v Teheráne nedospeli k rámcovej dohode o obnovení preverovania. Ďalšie stretnutie má byť 13. februára.

2 20 pel dem