Irán je optimistický, že dohodu sa podarí dosiahnuť do novembrového termínu

Brusel 2. septembra (TASR) – Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf je po pondelňajších bruselských rokovaniach so šéfkou zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonovou optimistický, že spor o jadrový program Teheránu sa podarí vyriešiť do stanoveného termínu, ktorým je 24. november.

„Po rokovaniach s pani Ashtonovou som veľmi optimistický, že tento problém vyriešime načas,“ povedal Zaríf po stretnutí s Ashtonovou, ktoré označil za „dobré“.

Zdôraznil však, že dosiahnutie dohody „vyžaduje politickú vôľu a plné uvedomenie si potreby riešiť problémy inak ako bežné domáce témy“.

EÚ nevydala žiadne vyhlásenie k rokovaniam Zarífa s Ashtonovou.

Šéf iránskej diplomacie rokoval v Bruseli separátne aj s belgickým rezortným partnerom Didierom Reyndersom.

Ashtonová podľa vlastných slov dúfa, že rokovania s Iránom sa obnovia ešte pred 16. septembrom, keď sa začne zasadanie Valného zhromaždenia OSN. So Zarífom hovorila v mene piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka.

Irán a svetové mocnosti sa usilujú do 24. novembra uzavrieť dohodu, ktorá by obmedzila jadrové aktivity Iránu výmenou za uvoľnenie sankcií ochromujúcich jeho ekonomiku.

1 hy