Irán nezmení postoj v jadrovej otázke ani po prezidentských voľbách

Istanbul 15. mája (TASR) – Irán nezmení postoj v jadrovej problematike ani po prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v júni. Povedal to dnes hlavný iránsky jadrový vyjednávač Saíd Džalílí, pred začiatkom dnešného ďalšieho kola jadrových rokovaní v Istanbule.

Džalílí sa dnes na rozhovoroch stretne so šéfkou európskej zahraničnej politiky Catherine Ashtonovou, píše agentúra DPA. "Jadrový program je národnou záležitosťou a preto stojí nad straníckou politikou," zdôraznil Džalílí. Ako opätovne pripomenul, jeho krajina má právo na využitie nukleárnej technológie na civilné účely.

Rokovania sa sústredia na snahu obnoviť preverovanie podozrení, či Irán tajne pracuje na atómových zbraniach. Západ podozrieva Teherán, že jeho jadrový program slúži na vojenské účely, čo Irán popiera.

Teherán tvrdí, že podozrenia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) sú založené na falošných amerických a izraelských spravodajských službách. Tiež vyvracia obavy, že jeho program obohacovania uránu je určený na výrobu bômb. Trvá na tom, že je zameraný na výrobu elektriny.

3 zsl dem