Irán: Podpora Európskej únie sankciám voči Teheránu je „hlúpa“

Teherán 10. októbra (TASR) – Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chomejní označil európske krajiny za "hlúpe" za to, že podporujú sankcie proti Teheránu, a obetujú sa tak v záujme Spojených štátov. Jeho prejav v severovýchodnom meste Bodžnúrd dnes naživo vysielala štátna televízia.

Chomejní pripustil, že sankcie islamskej republike spôsobujú problémy, ktoré však prekoná. Európania podľa neho čelia oveľa zložitejším hospodárskym problémom ako Iránci.

Európska únia v júli uvalila embargo na dovoz ropy z Iránu, čím sa pridala k sankčnej politike USA voči Teheránu, ktorá navyše zahraničným bankám zakázala uzatvárať obchody s iránskymi bankami v oblasti ropného priemyslu.

Spojené štáty a Únia chcú obmedzeniami medzinárodného obchodu s iránskym "čiernym zlatom" zabrániť krajine v predpokladanom vývoji zbraní hromadného ničenia. Irán tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že jej jadrový program slúži len na mierové účely.

Sankcie prispeli k rekordnému prepadu iránskej meny rial počas uplynulých dvoch týždňov, čo vyvolalo protesty v hlavnom meste Teherán.

Zdroj: AP

2 20 ika zsl