Irán: Stretnutie s USA o iránskom jadrovom programe bude aj za účasti EÚ

Dubaj 8. júna (TASR) – Iránski predstavitelia sa v pondelok v Ženeve stretnú so zástupcami Spojených štátov a EÚ, potvrdili dnes iránske štátne médiá.

Išlo o prvú zmienku iránskych médií o rozhovoroch, ktorými sa zúčastnené strany budú snažiť prekonať prekážky pri širokých rokovaniach – medzi Iránom a šiestimi mocnosťami – o iránskom jadrovom programe, uviedla tlačová agentúra Reuters.

„Zajtrajšie stretnutie s Američanmi bude trilaterálne a bude na ňom prítomná aj Helga Schmidová, zástupkyňa šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej,“ povedal námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Araghčí v iránskej televízii.

USA v sobotu informovali o pripravovaných rozhovoroch v dňoch 9.-10. júna s tým, že pôjde o konzultácie medzi zástupcami Teheránu a Washingtonu.

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Spojené štáty potrebujú „aktívnu a dôraznú diplomaciu“ smerom k Iránu, aby sa zistilo, či je dosiahnuteľné diplomatické riešenie iránskeho jadrového konfliktu.

Posledné kolo jadrových rokovaní vo Viedni medzi Iránom a šiestimi mocnosťami sa ocitlo v ťažkostiach. Obe strany sa navzájom obviňovali z nerealistických požiadaviek pri úsilí o obmedzenie iránskeho jadrového programu.

1 20 dam