Írske predsedníctvo chce byť efektívne pri presadzovaní svojich priorít

Dublin 8. januára (TASR) – Írsko verí, že bude efektívne pri presadzovaní priorít svojho predsedníctva v EÚ a írsky model považuje v Únii za úspešný. Uviedli to dnes vicepremiér a minister zahraničných vecí a obchodu Eamon Gilmore a ministerka pre európske záležitosti Lucinda Creightonová.

Priority, ktoré bude Dublin presadzovať počas svojho polročného predsedníctva v EÚ sa nesú v znamení stability, ekonomického rastu a tvorby pracovných miest, najmä pre mladú generáciu. Gilmore aj Creightonová pred početnou delegáciou európskych novinárov povedali, že tieto priority sú dôležité nielen pre občanov Írska, ale vyjadrujú stratégiu Európskej únie ako celku.

"Stojí pred nami veľmi náročná agenda, ale máme sily a prostriedky ju zvládnuť," uviedol Gilmore. Dublin podľa neho nebude zaostávať ani v ostatných oblastiach, či už pôjde o digitálnu agendu, vedecký rozvoj alebo ďalšie rozširovanie EÚ.

Obaja írski ministri upozornili, že budú podrobne sledovať posledné kroky Chorvátska pred jeho vstupom do EÚ, ktorý je naplánovaný na 1. júla 2013. Creightonová v tejto súvislosti neposkytla jasné odpovede, či si je EÚ vedomá možného rizika neratifikovania chorvátskeho členstva Slovinskom kvôli nedoriešenej kauzy okolo Ľubľanskej banky.

V rámci rozširovacieho procesu by Írsko chcelo uzatvoriť všetky prístupové kapitoly s Islandom, pričom sa však musí doriešiť spor medzi EÚ a Islandom o nadmerný výlov makrel.

Z ostatných kandidátskych krajín sa írska diplomacia počas nadchádzajúceho polroku zameria najmä na rokovanie s Čiernou Horou, kde sa dá očakávať najväčší posun, pokúsi sa o pokrok v rokovaniach s Tureckom a bude podporovať integračné ambície Srbska, Macedónska, Albánska a Kosova.

Štyridsať rokov po svojom vstupe do EÚ (1973) predstavitelia írskej diplomacie tvrdia, že európsky úspech Írska je nasledovaniahodný aj pre ďalšie európske krajiny. Creightonová v tejto súvislosti uviedla, že jej krajina si je ako člen EÚ vedomá nielen úspechov, ale aj neúspechov a rôznych kríz.

"Reflexia nášho štyridsaťročného členstva v Únii je však taká, že chceme zostať jej členmi aj ďalších štyridsať rokov," povedala Creightonová.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy