Írsko chce zohrávať úlohu mosta medzi eurozónou a krajinami mimo tohto bloku

Dublin 8. januára (TASR) – Írsko má snahu pôsobiť ako akýsi most medzi krajinami eurozóny a krajinami EÚ, ktoré do eurozóny nepatria, uviedla dnes v Dubline írska ministerka pre európskej záležitosti Lucinda Creightonová. A dodala, že Dublin sa v prípade potreby bude snažiť pozitívne vplývať na susednú Britániu, ak sa vláda v Londýne rozhodne pre odchod z eurozóny.

Ministerka pod paľbou európskych novinárov, ktorí boli pozvaní na oficiálne prevzatie predsedníctva Írska v EÚ, uviedla, že Írsko a Spojené kráľovstvo viažu silné susedské a priateľské väzby, dobrá spolupráca a pre Írov je Británia najväčším obchodným partnerom.

Novinári sa snažili získať pozíciu írskeho predsedníctva v prípade, ak v Londýne prevládne euroskepticizmus a pre domáce finančné záujmy sa bude zvyšovať tlak na vystúpenie z eurozóny.

Creightonová uviedla, že jej krajina má dobré vzťahy s oboma tábormi, s eurozónou aj krajinami mimo tohto zoskupenia, a preto si vie predstaviť úlohu akéhosi mosta medzi nimi. Vrátane Británie.

Ministerka zároveň uviedla, že sa nechce dopúšťať špekulácií, ale ak by došlo k tomu, že Briti by uvažovali o odchode z eurozóny či EÚ, írske predsedníctvo by voči Britom vystupovalo nie ako prokurátor, ale ako priateľ. Ako priateľ, ktorý rád upozorní na spoločné a dobré výhody členstva v EÚ, napríklad na jednotný trh.

Ministerka zároveň upozornila, že EÚ si musí byť vedomá úlohy, ktorú Británia zohráva v únii, ale na druhej strane aj v Londýne musia oceniť úlohu EÚ pre Britániu.

"Írsko si veľmi želá, aby Británia zostala nielen vnútri Európskej únie, ale aby aj naďalej bola silným hráčom únie," doplnil svoju kolegyňu vo vláde vicepremiér a minister pre zahraničné záležitosti a obchod Eamon Gilmore.

V odpovediach na otázky novinárov o súčasnej kríze v EÚ ministerka Creightonová podčiarkla, že sa treba poučiť z krízy, ktorá sa začala v roku 2008, lebo "nikto v EÚ už nechce zažiť podobné skúsenosti". A v tomto smere poukázala na príklad domáceho Írska, ktoré sa postupne spamätáva z najhoršieho a podľa jej slov do konca tohto roka Íri presvedčia zvyšok Európy, že už nemusia byť odkázaní na finančnú pomoc, a znovu si získajú dôveru trhov.

Vicepremiér Gilmore dodal, že v roku 2012 bolo v Írsku zaznamenané mierne zníženie nárastu nezamestnanosti, tá je však stále vysoká (14,6 % v decembri 2012), pričom je takmer dvojnásobne vyššia u mladej populácie ako u dospelého obyvateľstva.

Ministerka Creightonová priznala, že írske predsedníctvo urobí maximum pre to, aby sa diskusie lídrov EÚ o podobe sedemročného rozpočtu čo najskôr ukončili. Dodala však, že neuvedie dátum ďalšieho mimoriadneho rozpočtového summitu EÚ, lebo to je právomoc predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya. Ten v utorok osobne navštívi Dublin. Írske predsedníctvo od Van Rompuya očakáva, že čo najskôr predstaví nové prepracované návrhy o podobe dlhodobého rozpočtu.

Írsko, ktoré počas polročného rotujúceho predsedníctva bude mať na starosti aj zavádzanie do praxe spoločného bankového dohľadu, bude pozorne sledovať, aby nedošlo k oslabeniu nezávislosti Európskej centrálnej banky (ECB), upozornila Creightonová. Na druhej strane je podľa nej nová úloha ECB potrebná pre ozdravenie európskeho bankového sektora.

"Je v záujme nielen Írska, ale aj všetkých Európanov, aby videli svoje banky stáť na zdravých nohách," uviedla v tejto súvislosti ministerka Creightonová.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)