Írsko je proti zmene Lisabonskej zmluvy EÚ, Česi by o nej hlasovali v referende

Dublin/Praha/Brusel 28. októbra (TASR) – Írsko je proti akejkoľvek zmene Lisabonskej zmluvy Európskej únie, ak by to znamenalo, že sa tým zmení charakter únie. Vyhlásil dnes v írskom parlamente minister financií Brian Lenihan.

Český premiér Petr Nečas dnes povedal novinárom, že keby sa EÚ zhodla na úprave Lisabonskej zmluvy a znamenalo by to prenesenie právomocí na európsku úroveň, potom by Česi o týchto zmenách zrejme rozhodovali v referende.

Česko neodmieta prípadnú zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorú presadzujú Nemecko a Francúzsko, pred dnešným summitom EÚ však český premiér odmietol akékoľvek zmeny, ktoré by viedli k presunu právomocí zo štátov na úniu. Podľa jeho vyjadrenia by bolo "lepšie nezasahovať do primárneho práva, neotvárať Lisabonskú zmluvu".

V rovnakom duchu sa vyjadril írsky minister financií, keď povedal: "My nie sme… v zásade proti všetkým zmenám zmluvy,… ale sme proti akýmkoľvek zmenám, ktoré by zahŕňali zásadnú zmenu povahy samotnej únie."

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli vyjadril pripravenosť rokovať o zmene Lisabonskej zmluvy, ktorú by obsahovalo vytvorenie efektívneho stáleho krízového mechanizmu pre krajiny eurozóny, platného po roku 2013.

Lídri 27 štátov Európskej únie majú od dnešného popoludnia na programe svoje dvojdňové pravidelné stretnutie. Jeho hlavnou témou by mala byť diskusia o dokončení formátu nového hospodárskeho riadenia, o ktoré sa inštitúcie snažia po vypuknutí gréckej dlhovej krízy v prvej polovici tohto roka.

Zdroj: Reuters, novinky.cz

1 12 20 žab bar