Írsko môže rátať nad rámec asistencie z EÚ aj s pomocou od Švédska a Británie

Brusel 21. novembra (TASR) – K finančnej pomoci pre Írsko zo spoločných zdrojov Európskej únie a eurozóny sa s najväčšou pravdepodobnosťou pridajú prostredníctvom bilaterálnych pôžičiek aj Švédsko a Británia.

Vyplýva to z dnes večer uverejneného spoločného vyjadrenia ministrov financií eurozóny i Európskej únie po telekonferenciách oboch skupín ministrov, ktoré prebehli dnes podvečer a večer. Rokovania boli narýchlo zvolané k téme poskytnutia pomoci Írsku len dnes popoludní.

"Vítame žiadosť írskej vlády na finančnú pomoc z Európskej únie a štátov eurozóny. Ministri sa zhodujú s Európskou komisiou a Európskou centrálnou bankou, že poskytnutie pomoci je zaručením ochrany finančnej stability v EÚ i eurozóne. Je možné, že pomoc bude doplnená aj pôžičkami z členských štátov, pričom Švédsko a Británia už dnes naznačili záujem uvažovať o takejto pôžičke," uvádza sa vo vyhlásení.

Írsko však bude musieť prijať adekvátne opatrenia na fiškálnu konsolidáciu, ich obsah bude ešte predmetom rokovaní.

"Finančná pomoc únie a eurozóny bude zabezpečená pod podmienkou prísneho programu, ktorého obsah bude dohodnutý cez rokovania írskych úradov, Európskej komisie (EK), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB). Tento program bude zahŕňať aj širokú škálu opatrení v bankovom sektore. Program schváli Rada EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti v súlade s národnými procedúrami na základe zhodnotenia EK a ECB," píšu ministri.

Ministri financií eurozóny a Európskej únie prijali dnes večer žiadosť o poskytnutie záchranného úveru Írsku, ktoré tak bude prvou krajinou čerpajúcou prostriedky z Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF). Tie sú k dispozícii vo výške 440 miliárd eur a môžu byť doplnené o 60 miliárd z finančného záchranného fondu EÚ a o 250 miliárd z MMF. Zatiaľ nie je známa suma, ktorá bude Dublinu poskytnutá, rádovo sa počíta s desiatkami miliárd eur.

(spravodajca TASR Silvester Balog) žab