ÍRSKO: Na ostrovoch hlasujú v predstihu v referende o fiškálnej zmluve EÚ

Dublin 28. mája (TASR) – Voliči na piatich ostrovoch pri severozápadnom pobreží Írska dnes začali hlasovať v predstihu o tom, či má krajina schváliť fiškálny pakt Európskej únie. Najmenej 750 ostrovanov je oprávnených, vzhľadom na odľahlosť svojho bydliska pri pobreží Donegalu, vyjadriť v predstihu svoj názor v referende, v ktorom bude zvyšok krajiny hlasovať vo štvrtok.

Írsky premiér Enda Kenny v televíznom príhovore k národu v nedeľu večer vyzval voličov, aby v referende hlasovali za prijatie európskeho fiškálneho paktu, pretože to je najlepšia cesta, ako zaručiť rast pracovných príležitostí. Zdôraznil, že iba schválenie paktu poskytne Írsku zaručený prístup k Európskemu mechanizmu pre stabilitu (EMS), trvalému záchrannému fondu EÚ.

Premiér reagoval na televízne vystúpenie vodcu nacionalistickej strany Sinn Féin Gerryho Adamsa, ktorý vedie kampaň proti schváleniu toho, čo nazýva "reštriktívnou zmluvou".

Najnovšie prieskumy zverejnené počas víkendu ukázali, že prevahu má podpora zmluvy, za ktorú mieni hlasovať 42 percent voličov. Naznačili však tiež, že najmenej 20 percent voličov je stále nerozhodnutých.

Írsko je jedinou krajinou, v ktorej o schválení fiškálneho paktu bude rozhodovať referendum. Pakt by však mohol vstúpiť do platnosti aj bez prípadného írskeho áno. K paktu pristúpilo 25 z 27 členských krajín EÚ – okrem Británie a Česka.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 žab juh