Island a Čierna Hora pripravujú prihlášky do EÚ

„Na Islande sa evidentne pohli veci“, okomentoval situáciu komisár Rehn. Až doteraz  bola krajina spokojná so svojím statusom mimo EÚ. Opätovne začal ostrovný štát zvažovať svoju pozíciu po tom, čo ho nepríjemne zasiahla finančná a ekonomická kríza, ktorá spôsobila stratu tisícok pracovných miest.

Premiér Islandu Geir Haarde zostavil komisiu, ktorá má zvážiť alternatívu členstva v EÚ, pričom dodal že jeho krajina by mohla začať prístupové rokovania v správnom čase.

Ak by sa Island rozhodol požiadať o členstvo v EÚ proces by sa mohol skončiť veľmi rýchlo vďaka členstvu ostrova v Európskom hospodárskom priestore (EEA), uviedol eurokomisár pre rozširovanie. „Ak vezmeme do úvahy ďaleko siahajúcu mieru integrácie Islandu a EÚ, očakávam, že prístupové rokovania by mohli napredovať oveľa rýchlejšie ako s inými krajinami, ktoré takéto silné väzby s EÚ nemajú.“, povedal Rehnova hovorkyňa Anna-Kaisa Itkonen pre BBC.

V interview pre EurActiv, Rehn vyhlásil, že členstvo v EEA by mohlo slúžiť ako „skratka“ v prístupových rokovaniach, čo by mohlo smerovať k tomu že Rejkjavík a Záhreb budú súťažiť o to, kto sa stane 28. pristupujúcim štátom v poradí.

Vláda v Podgorici oznámila, že predloží žiadosť o členstvo v EÚ budúci pondelok. V ostatnej správe o pokroku Čiernej Hory, ktoré pravidelne publikuje Európska komisia Brusel kritizoval pomalý reformný proces v krajine a vylúčil pristúpenie Čiernej Hory k EÚ v blízkej budúcnosti.

„Je potrebné ešte veľa práce, v oblasti vlády zákona a posilňovania kapacity štátnych inštitúcií“, povedal Rehn včera vo fínskom Osle.

Očakávaný krok Podgorice s ktorým sa rátalo už skôr pravdepodobne povzbudí jej susedov, Srbsko a Albánsko, aby sa pridali napriek vyhláseniam francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, že bez Lisabonskej zmluvy žiadne rozširovanie nebude.