Island Chorvátov nepredbehne

Hovorkyňa úradu premiérky pre agentúru Reuters uviedla, že prvé kolo rozpravy o návrhu vlády sa uskutoční ešte tento týždeň a v prípade, že sa mu podľa očakávaní dostane väčšinovej podpory, prihláška do EÚ by mohla byť predložená už v júli.

Premiérka Johanna Sigurdardottir v parlamente vyhlásila, že Island ešte stále čelí dôsledkom krízy, ktorá minulý rok tvrdo zasiahla ostrov, spôsobila pád vlády a prinútila prehodnotiť myšlienku členstva v EÚ.

Podľa  Sigurdardottirovej Island potrebuje predovšetkým riešiť deficit vo výške 170 miliárd islandských korún (1,34 miliardy dolárov) medzi do roku 2013. Aj keby ekonomika ostrova začala v roku 2010 rásť, tak ako hovoria predpoklady, deficit to zníži len o cca 70 miliárd islandských korún.

„Máme len niekoľko zlých možností. Je to úloha, ktorá ovplyvní každého a toto sú bezpochyby najťažšie rozhodnutia, aké budem musieť vo svojej politickej kariére urobiť,“ povedala.

Politička, ktorej popularita do veľkej miery vychádza z povesti „starajúceho sa lídra“ bude musieť pripraviť Islanďanov na veľké škrty potrebné na konsolidáciu rozpočtu. Vládnuci sociálni demokrati sa snažia presvedčiť svojich koaličných partnerov Zelených aby podporili plán členstva v EÚ, alebo mu aspoň nestáli v ceste.

Návrh vlády hovorí nie len o začiatku rokovaní, ale aj o prípadnom vypísaní referenda. „Althing [islandský parlament] nariaďuje vláde, aby preložila žiadosť o členstvo v Európskej únii a aby sa po ukončení rokovaní uskutočnilo referendum o prístupovej zmluve“, uvádza sa v návrhu.

Minister financií Steingrimur Sigfusson z tábora zelených uviedol, že sa nepostaví proti návrhu. Islandské médiá špekulujú, že by polovica strany zelených mohla dokonca hlasovať za.

Pristúpenie Islandu môže byť otázkou rokov, aj keď niektorí tvrdia, že rokovania by bolo možné ukončiť už do 12 mesiacov. V prípade, že dostane krajina od EÚ zelenú k vstupu sa budú môcť vyjadriť jeho občania v referende. Prieskum naznačujú, že zástancovia a odporcovia vstupu sú početne vyvážení. Tí, ktorí by Island radi videli v EU tvrdia, že členstvo pomôže ekonomickej stabilite ostrova a zaistí prílev zahraničných investícií.

Vplyvná rybárska loby ale má výhrady. Vstup bude vyžadovať, aby sa Island stal súčasťou spoločnej politiky rybolovu a vzdal sa výlučnej kontroly nad vodami plnými tresky a sleďov. Island sa pravdepodobne bude snažiť o väčšiu flexibilitu v tejto oblasti, keďže jeho územné vody nesusedia s územnými vodami iného členského štátu EÚ.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehna Rehn sa pre agentúru Bloomberg vyjadril, ktorý 15. vyhlásil, že Island, hoci má šancu začať prístupové rokovania tento rok, nepreskočí kandidátske Chorvátsko. „Je celkom jasné, že Chorvátsko sa stane 28. členským štátom EÚ.

Napriek teoretickej možnosti, že krajiny vstúpia do EÚ v rovnaký deň, Chorváti budú prví, keďže protokol pri rôznych príležitostiach radí krajiny v abecednom poradí.

EurActiv s Reuters