Island je už jednou nohou v EÚ

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/renej/559128315/

Niektorí záujemcovia o členstvo museli čakať na začatie rokovaní roky. Šampiónom je Turecko, ktoré podalo prihlášku v 1987 a rokovania začali o 18 rokov neskôr, v 2005. Niekoľko rokov čakali aj noví členovia zo strednej a východnej Európy, v prípade Slovenska to boli 4 roky (1995-1999).

Island však prešiel „zrýchlenou procedúrou“. Prihlášku za člena podal minulý rok po tom, ako kríza zdecimovala jeho ekonomiku. V pondelok sa ministri zahraničných vecí dohodli, že predvstupové rokovania začnú už dnes.

Belgický minister zahraničných vecí Steven Vanackere, ktorý rozhodnutie včera (26.júla 2010) oznámil, priznal, že hoci bolo jednomyseľné, niektorí ministri trvali na tom, že zelená pre Island musí byť vnímaná ako pozitívny signál pre celý proces rozširovania.

Vaneckere poznamenal, že napriek rýchlemu začiatku rokovaní, uľahčenému členstvom krajiny v EHP a Schengenskom priestore, predvstupové rokovania budú rovnako prísne, ako pri akejkoľvek inej krajine.

Environmentálne otázky

„Existujú niektoré otázky, ktoré treba vyriešiť, a samozrejme vyzveme Island, aby ich bral do úvahy“, povedal Vaneckere. „Spomeňte si na životné prostredie, spomeňte si na lov veľrýb, spomeňte si na finančný sektor a diskusiu o Icesave.“

Minister nešpecifikoval, aké výhrady má EÚ v environmentálnej oblasti. Island je však atraktívny pre spracovateľov hliníka, pretože má dostatok lacnej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Výroba hliníka je vysoko energeticky náročná a firmy vyhľadávajú lacnú energiu, s malou uhlíkovou stopou.

Ani takáto energia však nemá nulovú environmentálnu cenu – na riekach sa musia stavať priehrady, ovplyvňujúce ich ekosystém, a vŕtajú sa geotermálne vrty. Príkladom môže byť priehrada Karahnjukar, najväčšia v Európe a slúžiaca výlučne pre hlinikáreň Alcoa na východnom Islande, otvorenú minulý rok.

Problémom môže byť aj lov veľrýb. V EÚ sú veľryby, delfíny a morské sviňuchy chránené zákonom. Napriek zákazu uvalenému Medzinárodnou veľrybárskou komisiou a protestom viacerých krajín však Island stále povoľuje vo svojich vodách komerčný lov veľrýb.

Na otázku, čí bude zákaz lovu veľrýb podmienkou uzavretia rokovaní, však belgický minister odpovedal, že nechce hovoriť o detailoch, či „diktovať riešenia“.

Icesave

Pri otázke o Icesave, Vanackere tvrdí, že v rokovaniach, „pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič“.

„Kapitolou o záväzkoch krajiny na finančnej úrovni sa budeme musieť zaoberať. Ak sa ma pýtate ako veľmi je to dôležité, nuž, ak je všetko iné vyriešené a jedna vec nedoriešená, tá posledná vec sa stane najdôležitejšia. Ale ak sa ju podarí vyriešiť skôr bude menej kľúčová“, povedal.

Na otázku o výsledkoch prieskumu verejnej mienky, v ktorom sa 60 % obyvateľstva vyjadrilo proti členstvu v EÚ, minister reaguje, že Únia si je tohto  „komunikačného problému“ vedomá.

Dodal, že obe strany na Islande aj v EÚ „by mali mať odvahu“ komunikovať so svojim obyvateľstvom spôsobom, ktorý pristúpenie umožní.

Upozornil ale na fakt, že rezervovaný postoj verejnosti, ktorý naznačuje prieskum, nezabránil ministrom zahraničia, aby sa rozhodli odštartovať prístupové rokovania s Rejkjavíkom.