Island: Koľko makrel je priveľa?

makrely

V dôsledku klimatických zmien v severnejších vodách nachádza viac makrel. Island preto jednostranne pristúpil k zvýšeniu zmluvne dohodnutej kvóty 2000 ton na 130000 ton.

Rozhodnutie Islandu, potenciálne kandidátskej krajiny na vstup do EÚ, zvýšiť výlov makrel z dôvodu ich väčšieho výskytu sa nepáči eurokomisárke zodpovednej za rybolov.

Podobne ako Island postupovali aj Faerské ostrovy, ktoré sú suverénnou dánskou provinciou. Najväčšia obava spojená so zvýšením výlovu je, že to ohrozí celkovú populáciu tejto obľúbenej ryby v severných vodách, čo by malo katastrofálne dopady napríklad na britský, predovšetkým škótsky  rybolov. Protestujú i Íri a Nóri. Tieto krajiny zatiaľ operujú v rámci dohodnutých kvót.

Komisia má z takéhoto vývoja obavy. Komisárka zodpovedná za rybolov Maria Danamaki napísala svojmu kolegovi Štafanovi Fulemu, eurkomisárovi pre rozširovanie, list v ktorom mala okrem iného napísať, že „nie je žiadny dôvod pre zvyšovanie islandského výlovu“. Komisia  sa obáva, že tohtoročné výlovy o 20 až 40 % presiahnu, to čo je považované za udržateľnú úroveň, pričom ju znepokojuje aj že systém začína vykazovať známky anarchie.

 Škótsky štátny tajomník pre rybolov Richard Lochhead tvrdí, že makrela je dnes jednou z mála udržateľne manažovaných rybích populácií v Atlantickom oceáne, no takéto počínanie makrely ohrozuje. „Tento problém presahuje diplomatické vzťahy alebo regionálnu rivalitu, pretože v stávke tu je samotná budúcnosť a udržateľnosť globálnych zásob makrel“, povedal.

Federácia vlastníkov rybárskych lodí na Islande ale tvrdí, že je len islandskou záležitosťou koľko loví vo svojich vodách a k zvýšeniu limitu pristúpila krajina po tom, čo rokovania s EÚ o rybolove nikam neviedli.

Spor mnohým pripomína tzv. „vojnu  o tresku“ zo 70. rokov kedy sa Británia a Island hádali o vtedy ešte početné zásoby rýb.

 Island začal poškuľovať po členstve v EÚ po tom čo finančná kríza mimoriadne tvrdo zasiahla jeho ekonomiku.

EurActiv s Reuters