Island: Nastávajúca vláda zmrazí rozhovory o členstve v EÚ

Reykjavík 22. mája (TASR) – Island neobnoví prístupové rokovania s Európskou úniou do referenda o tom, či má krajina v tomto procese pokračovať. Vyhlásil to dnes líder nastávajúcej stredopravej koalície Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, keď predstavoval program vlády.

Líder centristicko-liberálnej Progresívnej strany Gunnlaugsson potvrdil, že sa stane premiérom, pričom predseda Strany nezávislosti Bjarni Benediktsson bude ministrom financií.

Nová vláda má začať fungovať vo štvrtok po slávnostnom obrade v prezidentskom úrade, informovala tlačová agentúra DPA.

Ďalšími bodmi vládneho programu sú zníženie a zjednodušenie daní a tiež opatrenia na zmenšenie dlhov islandských domácností. Mnohé z nich sú totiž zaťažené veľkými dlhmi po finančnej kríze, ktorá spôsobila pokles hodnoty islandskej koruny a tým prudký nárast výšky ich hypotekárnych úverov viazaných na zahraničné meny.

Odchádzajúca ľavicovo orientovaná koalícia Sociálnodemokratickej aliancie a jej menšieho partnera, Ľavicovo-zeleného hnutia, otvorila rozhovory o členstve Islandu v EÚ po svojom nástupe do úradu v roku 2009 – hneď po finančnej kríze, ktorá so sebou priniesla krach hlavných islandských bánk.

Odchádzajúca vláda pozastavila prístupové rokovania s EÚ začiatkom tohto roka, pretože sa blížili voľby naplánované na 27. apríla a čakalo sa na ich výsledky. Prieskumy verejnej mienky naznačovali, že narastá nesúhlas so vstupom do EÚ práve v čase, keď sa Island ekonomicky zotavuje.

Gunnlaugsson na tlačovej konferencii s Benediktssonom vyhlásil, že nadchádzajúca vláda dá vypracovať správu o stave rozhovorov s EÚ a o tom, ako sa únia vyvíja.

"Keď bude správa hotová, urobíme na základe nej rozhodnutie," povedal dezignovaný premiér a zdôraznil, že rozhovory o členstve v EÚ sa obnovia, iba ak to v referende schvália islandskí voliči.

Gunnlaugsson dodal, že ešte o termíne ľudového hlasovania nediskutovali.

Obaja lídri neuviedli mená ostatných ministrov. Okrem úradu premiéra bude mať Progresívna strana na starosti zahraničné veci, ministerstvo pre rybolov a poľnohospodárstvo a takisto ministerstvo sociálnych vecí.

Strana nezávislosti, ktorá už tradične dominuje v islandskej politike, bude mať päť ministerstiev vrátane vnútra a priemyslu a zároveň vymenuje predsedu 63-členného zákonodarného zboru.

Obe vládne strany majú v parlamente po 19 kresiel, takže nová vláda má pohodlnú väčšinu. Gunnlaugsson však tvrdí, že chce byť ústretový aj voči opozícii.

3 jam gon