Island prerušil prístupové rokovania s EÚ, počká na výsledky aprílových volieb

Reykjavík 15. januára (TASR) – Island pozastavil svoje rokovania o vstupe do EÚ. Toto rozhodnutie spája internetový denník EU Observer s parlamentnými voľbami, ktoré sa na ostrove uskutočnia 27. apríla. Ich veľkým favoritom je totiž konzervatívna Strana nezávislosti, ktorá odmieta členstvo Islandu v EÚ. Súčasná vláda za ňou v prieskumoch zaostáva o 15 percentuálnych bodov.

Vyjednávači EÚ a Islandu otvorili vlani v decembri ďalších šesť kapitol. Rokovania sa týkali harmonizácie legislatívy v rôznych oblastiach, vrátane finančníctva a ekonomiky.

Experti pripomínajú, že pozície EÚ a Islandu sa veľmi rôznia napríklad v kapitole poľnohospodárstvo a rybolov, kde majú obe strany diametrálne odlišné pozície na lov veľrýb a kvóty pre rybolov.

Pozastavenie rokovaní Islandu o členstve v EÚ potvrdil pre verejnoprávne médiá aj islandský minister zahraničných vecí Össur Skarphédinsson.

Islandská vláda oznámila, že "teraz je jasné, že vyjednávania nepovedú k podpísaniu prístupovej zmluvy počas súčasného volebného obdobia". Terajší parlament ukončí svoju činnosť v polovici marca, pripomenula agentúra DPA.

Premiérka Jóhanna Sigurdardóttir, ktorá je na čele červeno-zelenej koalície od roku 2009, už pred časom oznámila, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. Jej sociálnodemokratická strana sa jednoznačne vyslovuje za členstvo Islandu v EÚ, kým jej koaličný partner – Ľavicoví zelení – je skeptickejší.

Opozičná Strana nezávislosti, predpokladaný víťaz parlamentných volieb, avizovala, že pred obnovením rokovaní o členstve Islandu v EÚ chce vypísať referendum. Prieskumy verejnej mienky doteraz vypovedali o tom, že väčšina ostrovanov je proti členstvu v EÚ.

Island prijal už dve tretiny legislatívy EÚ, keďže je členom európskeho združenia voľného obchodu a signatárom schengenskej dohody o voľnom pohybe osôb.

Island začal rokovať o členstve v EÚ v lete roku 2009 po bankrote svojich najväčších bánk v dôsledku vysokých dlhov, čo negatívne poznamenalo situáciu v ekonomike.

3 12 pel hy