Island sa rozhoduje, či chce do EÚ

Nová vláda pod vedením premiérky Johanny Sigurdardottir plánuje nechať o prípadnom členstve krajiny EÚ hlasovať parlament. Uznesenie, ktoré by dalo zelenú pre formálnu žaidosť o členstvo by sa malo na rokovanie parlamentu dostať v piatok na ustanovujúcej schôdzi, informovala AFP. 

Na tlačovej konferencii v Rejkjavíku Sigurdardottirová, ktorá je prvou premiérkou na svete otvorene sa hlásiaca k svojej homosexuálnej orientácii, vyhlásila, že za začatie prístupových rokovaní je v parlamente väčšina. 

Koaličný partner Sigurdardottirovej sociálnych demokratov – Hnutie zelených – je ale proti členstvu Islandu v EÚ, najmä kvôli obavám o svoju politiku rybolovu. Táto téma sa tiež stala najproblematickejším bodom v rokovaniach o zostavení novej vlády. Výsledkom je, že konečné rozhodnutie budú mať v rukách samotní Islanďania, ktorí sa budú mať možnosť vyjadriť v referende.

Finančná kríza vyvrcholila na Islande do pádu konzervatívnej vlády a predčasných volieb. Problémy, do ktorých sa Island dostal zmenili jeho postoj k členstvu v EÚ a k prijatiu spoločnej meny euro. Islanďania sa do vypuknutia krízy tešili z jednej z najvyšších životných úrovní na svete. Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky je dnes za členstvo Islandu v EÚ 61 % jeho obyvateľov.

Únia dala začiatkom roka Islandu jasne najavo, že ak bude mať ostrovná krajina záujem, prístupové rokovania nebudú trvať dlho. Island je totiž súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (EEA) a jeho legislatíva je z dvoch tretín kompatibilná s pravidlami EÚ. Ako povedal eurokomisár Olli Rehn, členstvo v EEA slúži v prístupových rokovaniach ako "skratka".  

Ak by si Island podal prihlášku za člena už teraz, mohol by vstúpiť v roku 2011, čo je tiež predpokladaný termín vstupu pre Chorvátsko.