Island: Vláda už nepodporuje vstup krajiny do EÚ, zrušila aj referendum

Reykjavík 23. februára (TASR) – Islandská vláda podporila návrh ministra zahraničných vecí Gunnara Sveinssona upustiť od plánov krajiny na vstup do Európskej únie (EÚ). Dohodu o stiahnutí žiadosti o vstup Islandu do EÚ podpísala Strana pokroku (PP) a Strana nezávislosti (IP). Vláda sa zároveň rozhodla zrušiť referendum o pokračovaní vyjednávaní s EÚ, informovala sobotu stanica Voice of Russia s odvolaním sa na miestne médiá.

Rokovania medzi Islandom a EÚ sa prerušili pred vyše rokom. Stredopravá vláda, ktorá sa dostala k moci vlani v apríli, otvorene hlása, že nepodporuje projekt pripojenia sa krajiny k európskej komunite, čo sa ich socialistickí predchodcovia naopak snažili dosiahnuť. Rezort diplomacie v septembri minulého roka odvolal vyjednávacie skupiny, poradnú komisiu aj štátnu delegáciu, ktorá štyri roky pracovala na vstupe krajiny do EÚ.

Miestny inštitút ekonomického výskumu pred niekoľkými dňami vláde predložil 800-stranovú správu posudzujúcu súčasnú situáciu v únii a potenciálne dôsledky pre Island v prípade jeho vstupu do nej. Väčšina expertov sa zhoduje na tom, že prijatie eura by v týchto časoch nebolo pre krajinu výhodné a pre tamojší rybný priemysel i poľnohospodárstvo by znamenalo tvrdý úder. Podľa prieskumov je proti vstupu krajiny do EÚ vyše 60 percent Islanďanov.

12 tth