Islandská vláda zmrazila prístupové rokovania s EÚ počas platnosti jej mandátu

Brusel 12. septembra (TASR) – Islandský minister zahraničných vecí Gunnar Bragi Sveinsson dnes oznámil, že jeho krajina počas platného mandátu súčasnej vlády pozastavuje prístupové rokovania s Bruselom o vstupe Islandu do Európskej únie.

"Rozpustili sme tím vyjednávačov a žiadne ďalšie vrcholné stretnutie EÚ s Islandom sa nebude konať. Európska únia sa rozhodla, že nebude pokračovať v Nástroji predvstupovej pomoci (IPA)," uviedol Sveinsson pred parlamentom v Reykjavíku.

EÚ poskytla ostrovnému štátu 5,8 milióna eur v roku 2013 v rámci mechanizmu IPA, čo malo priamu súvislosť s podaním žiadosti Reykjavíku o vstup do EÚ v roku 2009.

V apríli tohto roku parlamentné voľby na Islande vyhrala euroskeptická koalícia pravého stredu, ktorá už počas predvolebnej kampane voličom sľubovala, že nebude pokračovať v prístupovom procese do EÚ.

"Vláda sa pri tejto téme jednomyseľne zhodla. Proces bol pozastavený, nič nie je uzavreté. My chceme zlepšiť komunikáciu a posilniť naše vzťahy s EÚ, ale bez toho, aby sme do nej vstupovali," poznamenal šéf islandskej diplomacie.

Brusel vníma Island ako sľubného kandidáta na rozšírenie únie, ktorý má väčšinu legislatívy kompatibilnú s tou v EÚ. Najspornejším bodom je rybárska politika, k tomuto bodu sa však tímy vyjednávačov v prístupových kapitolách zatiaľ nedostali. Ak by niektorá z budúcich islandských vlád chcela obnoviť prístupové rokovania, musí rátať s tým, že narazí na silný odpor domácej verejnosti v súvislosti s integráciou Islandu do spoločného európskeho klubu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab