Islandské rokovania s Európskou úniou sa začali veľmi dobre

Brusel 27. júna (TASR) – Prvé štyri kapitoly prístupového procesu do EÚ otvorili dnes na medzivládnej konferencii v Bruseli predstavitelia Európskej únie a islandskej vlády. Dve kapitoly zo štyroch boli dokonca už aj uzavreté.

Island vykročil smerom ku členstvu v EÚ pravou nohou. Hneď pri otvorení prvých, tzv. ľahších kapitol, sa islandskej vláde podarilo presvedčiť partnerov z EÚ, že je na vstup dobre pripravená. Už pri otvorení prvých štyroch kapitol – verejné zaobstarávanie, informačná spoločnosť a médiá, veda a výskum ako aj vzdelávanie a kultúra – bolo jasné, že Island doteraz prebral veľkú časť legislatívy EÚ. Môže za to členstvo tohto ostrovného štátu v Európskom hospodárskom spoločenstve (EHS).

"Táto prístupová konferencia znamená významný krok dopredu pre proces islandského pričlenenia sa do únie. Som rád, že v takomto rannom štádiu rokovaní sme otvorili štyri kapitoly a z nich dve už aj uzatvorili. Verím, že je to správny moment, aby sme prijali aj ďalšie výzvy v rámci prístupového procesu, ktorý je pred nami," vyhlásil dnes Štefan Füle, komisár EÚ zodpovedný za rozšírenie.

Kapitoly, ktoré sa Islandu hneď aj podarilo uzatvoriť, sa týkajú vedy a výskumu ako aj vzdelávania a kultúry. Pre Island je v tomto smere výhodou skutočnosť, že za posledných 16 rokov sa intenzívne zapájal do programov EÚ zameraných na podporu a rozvoj v oblasti kultúry, médií, vedy a výskumu.

Otváranie ďalších kapitol v prístupovom procese bude závisieť od pripravenosti Islandu naplniť požadované kritériá zo strany členských štátov EÚ a Európskej komisie. Komisia vyhlásila, že je v tomto smere pripravená poskytnúť Islandu akúkoľvek technickú a odbornú pomoc.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh