Issing: Rozmach radikálnych strán by mohol vyústiť v odchod krajín z eurozóny

Berlín 23. septembra (TASR) – Pre ktorúkoľvek krajinu eurozóny by bola politická i hospodárska samovražda, keby z tohto bloku vystúpila, ale nemožno to vylúčiť, ak sa v niektorej z členských krajín dostanú k moci radikálne strany, tvrdí prezident Centra pre finančné analýzy a bývalý člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Otmar Issing.

Vo vystúpení na konferencii sponzorovanej magazínom The Economist v Berlíne vo štvrtok naznačil, že prísne reštriktívne opatrenia presadzované v eurozóne nahrávajú populistickým politikom.

„Odísť (z eurozóny) znamená spáchať hospodársku a politickú samovraždu. To však nevylučuje, že by sa to nemohlo stať,“ povedal Issing.

Podľa jeho slov by k takejto eventualite mohlo dôjsť „iba ak by vláda (danej krajiny) bola v natoľko katastrofálnej situácii, že radikálne strany by na istý čas získali väčšinu…“

„Myslím si, že je to veľká výzva pre zodpovedné strany v centre spektra, aby vysvetľovali ľuďom…., prečo sú tieto tvrdé opatrenia potrebné,“ dodal.

Počas uplynulého roka sa v Európe dostal do popredia rad populistických, euroskeptických politických strán, predovšetkým v Holandsku, kde protiislamistická Strana slobody Geerta Wildersa skúšala viesť koaličné rokovania so stredopravými stranami, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

Prieskumy tiež naznačujú, že narastajú pochybnosti o jednotnej mene v Európskej únii, keď členské krajiny obmedzujú sociálne výdavky, aby znížili priveľké rozpočtové deficity.

1 žab dem