I.ŠTEFANEC: Aj Rakúsko si musí uvedomiť, že rovnaké pravidlá platia pre všetkých

Bratislava 31. marca (TASR) – Otvorenie pracovných trhov v Nemecku a Rakúsku od 1. mája tohto roka je zavŕšením eurointegrácie Slovenska a príležitosťou pre občanov, živnostníkov a podnikateľov využiť svoje skúsenosti a znalosti aj na geograficky blízkych trhoch. Povinnosť dodržiavať rovnaké pravidlá pre pracovníkov zo všetkých členských krajín pritom platí aj pre Rakúsko, ktoré momentálne pripravuje zavedenie nových obmedzujúcich opatrení, upozornil na dnešnej tlačovej konferencii predseda zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Ivan Štefanec (SDKÚ-DS).

"Rakúsko sa rozhodlo nahradiť jedny obmedzenia druhými. Je načase si uvedomiť, že v Európskej únii sme si všetci rovní a rovnaké pravidlá platia pre všetkých. Obmedzenia, ktoré uvažuje zaviesť Rakúsko, považujem za diskriminačné a nie prospešné pre slovenských ani rakúskych podnikateľov," podčiarkol. V tejto súvislosti avizoval, že bude vyvíjať aktivity proti tomu, aby platili rôzne pravidlá pre občanov rôznych krajín.

Aktuálne iniciatívy v Rakúsku pozorne sleduje aj Európska komisia (EK), upozornila vedúca Zastúpenia EK na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová. "Komisia si je vedomá toho, čo sa deje v Rakúsku a monitoruje vývoj na rakúskej strane, chce si počkať na konečné znenie zákona a podrobí ho právnej analýze, či je v súlade so znením európskej smernice. Ak nie je, Rakúsko na to bude upozornené a bude to musieť zmeniť," zdôraznila.

Priblížila, že nové opatrenia, o ktorých v týchto dňoch rokuje rakúsky parlament, sa netýkajú všetkých pracovníkov, ale len vysielania zamestnancov firiem z iných krajín na prácu do Rakúska. Tieto podniky by mali po novom garantovať, že ich pracovníci dostanú za svoju činnosť rovnakú mzdu ako rakúsky zamestnanec.

Komisia podľa Elschekovej-Matisovej podporuje cezhraničnú mobilitu v EÚ a je potešujúce, že od 1. mája tohto roka budú môcť aj občania SR naplno využívať jednu zo štyroch základných slobôd spoločného trhu únie. "EK považuje otvorenie trhov za príležitosť, hovoria o tom aj skúsenosti z krajín, ktoré neuplatnili prechodné obdobia. Pracovníci z nových členských krajín rozhodne nie sú hrozbou, ale naopak príležitosťou pre hospodársky rast," priblížila.

Po vstupe Slovenska a ďalších nových krajín do EÚ v máji 2004 mohli pôvodní členovia uplatniť sedemročné prechodné obdobie na obmedzenie voľného pohybu pracovných síl. Viaceré štáty si toto obdobie neuplatnili alebo uplatnili len časť z neho. Plných sedem rokov na obmedzenia vstupu na pracovný trh využilo len Rakúsko a Nemecko.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

vjo