IT: Deutsche Telekom predá svojho britského mobilného operátora za 15,7 mld. eur

Londýn/Frankfurt nad Mohanom 16. decembra (TASR) – Deutsche Telekom (DT) uzatvoril dohodu s britským telekomunikačným koncernom BT Group o predaji svojej dcérskej spoločnosti Everywhere Everything (EE). Informoval o tom denník Handelsblatt.

Kúpna cena dosahuje celkovo 15,7 miliardy eur, z čoho časť BT zaplatí vo svojich akciách. Telekom tak získa v BT podiel 12 % a EE získa ďalšie 4 %. EE je s 24,5 milióna klientov najväčším mobilným operátorom vo Veľkej Británii a vznikol v roku 2010 spojením mobilných divízií DT a Orange.

Po predaji sa Telekom stane najväčším akcionárom BT a môže profitovať zo spojenia divízie mobilných a pevných sietí. BT totiž zhruba pred 10 rokmi predal divíziu mobilných sietí a sústredil sa na pevné siete, ktoré EE chýbajú. Podľa odborníkov musia obidva koncerny ponúkať obidve služby, ak chcú získať nových zákazníkov.

DT chce dohodu o predaji EE uzatvoriť začiatkom budúceho roka. Do karát mu nahráva priaznivý priebeh rokovaní s BT, ktoré by mohli ukončiť v 1. štvrťroku 2015. Transakciu ešte musia schváliť protimonopolné úrady, riziko zamietnutia je však minimálne.

12 sov pop