EK rozšírila vyšetrovanie Slovak Telekomu aj na materskú firmu

Brusel 17. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) rozšírila vyšetrovanie spoločnosti Slovak Telekom, ktorá je podozrivá zo zneužívania monopolného postavenia na trhu so širokopásmovým internetom, aj na materskú firmu Deutsche Telekom.

"Európska komisia preverí, či sa Deutsche Telekom podieľal na aktivitách slovenskej dcéry," uvádza sa vo vyhlásení komisie.

Komisia už skúma, či Slovak Telekom bránil konkurencii na Slovensku v prístupe k širokopásmovému internetu. Vyšetrovanie sa začalo 8. apríla 2009 a jeho cieľom je zistiť, či Slovak Telekom neporušil pravidlá hospodárskej súťaže.

EK vyšetrovanie najnovšie rozšírila aj na Deutsche Telekom. Chce preveriť, či spoločnosť mohla byť zapojená do jedného alebo viacerých prípadov možného porušovania predpisov, alebo či môže byť za to zodpovedná.

V priebehu protimonopolného vyšetrovania Komisia zbiera dôkazy o vzťahu medzi spoločnosťou Slovak Telekom a jej materskou firmou. Na základe týchto informácií EK posúdi mieru zapojenia Deutsche Telekomu do činností jej slovenskej dcéry.

Samotný fakt, že komisia začala vyšetrovanie, ešte neznamená, že má presvedčivý dôkaz o porušovaní pravidiel hospodárskej súťaže. Zatiaľ ide len o preverovanie podozrenia a jeho ukončenie závisí od viacerých okolností, vrátane komplexnosti daného prípadu, rozsahu, v akom príslušné podniky spolupracujú s Komisiou, a uplatňovania práva na obhajobu.

Informovali o tom agentúra Reuters a EK.

1 12 bal gl