EK skúma sťažnosti proti Google

Brusel 24. februára (TASR) – Európska komisia (EK) spustila predbežné antikartelové vyšetrovanie prevádzkovateľa najznámejšieho internetového vyhľadávača Google. Tri firmy, medzi ktorými je aj Microsoft, podali na koncern sťažnosť, že jeho vyhľadávač pri zobrazení výsledkov vyhľadávania znevýhodňuje ich stránky.

"Komisia môže potvrdiť, že dostala tri sťažnosti na Google, ktoré skúma. Komisia zatiaľ nezačala oficiálne vyšetrovanie," uvádza sa v stanovisku EK, ktorá nešpecifikovala, o aké spoločnosti ide.

Google už predtým informoval, že britská stránka porovnávajúca ceny Foundem a francúzsky právny informačný portál ejustice.fr sa sťažovali na jeho vyhľadávací algoritmus. Vraj pri zobrazení výsledkov vyhľadávania znižuje ich relevanciu, keďže ide o konkurentov Google. Koncern dodal, že podobnú sťažnosť podal aj prevádzkovateľ internetovej služby Ciao, ktorý patrí Microsoftu.

Google sťažnosti odmieta a verí, že nepríde k začatiu vyšetrovania. Podľa právnej zástupkyne Google Julie Holtzovej komisia začala skúmanie, ktoré však s veľkou pravdepodobnosťou nevyústi do oficiálneho vyšetrovania. Dodala, že koncern poskytne EK všetky informácie, ktoré bude požadovať.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop