Ivan Štefanec: Grécke referendum je fraškou a obídením ústavy

Brusel 29. júna (TASR) – Ohlásenie referenda, v ktorom majú grécki voliči rozhodnúť o ďalšom programe finančnej pomoci, je podľa slovenského poslanca Európskeho parlamentu (EP) Ivana Štefanca (nezávislý/Európska ľudová strana) fraškou a dôkazom politickej zbabelosti gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.

Slovenský europoslanec konštatoval, že grécka ultraľavicová strana Syriza dostala vo voľbách silný mandát na to, aby vyriešila ťažkú ekonomickú situáciu v krajine a našla kompromis s veriteľmi.

„Po necelom roku jej predseda a grécky premiér zbabelo uteká od zodpovednosti a vyhlásil de facto referendum o bankrote krajiny,“ zhodnotil situáciu Štefanec.

Podľa jeho slov má narýchlo vyhlásené referendum, ktorým grécka strana v sobotu zaskočila ministrov financií eurozóny rokujúcich v Bruseli, jediný cieľ – zakryť neschopnosť súčasnej gréckej vlády.

„V mene vlastnej záchrany sa Tsipras rozhodol urobiť právnickú kľučku a obišiel ústavu, ktorá vyslovene zakazuje referendum o veciach rozpočtu. Keď to opozičné strany namietali, vyhovoril sa na iný článok, ktorý hovorí o tom, že referendum sa koná o závažných spoločenských otázkach,“ upozornil Štefanec.

Dodal, že takéto konanie je príkladom, kam až je ultraľavičiar schopný zájsť. „O čom je prijatie či odmietnutie pomoci, ak nie o budúcej podobe gréckeho fiškálneho systému?“ pýta sa v tejto súvislosti Štefanec.

Ekonomika eurozóny je podľa neho v súčasnosti už v takej kondícii, že by prípadný štátny bankrot či odchod Grécka z menovej únie zvládla bez väčších problémov. Avšak aj napriek tomu pripustil, že ešte stále existuje priestor pre rokovania s gréckou stranou.

„To by však musel Tsipras buď dostať rozum, alebo odvahu, a odstúpiť,“ povedal v závere Štefanec.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon