Ivanišvili v Bruseli zdôraznil euroatlantické ambície Gruzínska

Brusel 12. novembra (TASR) – Integrácia do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie zostáva aj naďalej najvyššou prioritou Gruzínska, uviedol počas dnešnej oficiálnej návštevy Bruselu nový predseda vlády tejto krajiny Bidzina Ivanišvili.

"Vyvinieme maximálne úsilie, aby sme tento integračný proces urýchlili," uviedol Ivanišvili počas svojej prvej návštevy v zahraničí od zvolenia do úradu. Zároveň zopakoval, že smerovanie do EÚ a NATO zostáva aj naďalej prioritou gruzínskej vlády.

Ivanišvili sa v Bruseli stretol s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Predseda EK uvítal, že Ivanišvili ani nie dva týždne od prevzatia úradu prišiel do Bruselu potvrdiť zahraničnopolitické smerovanie svojej krajiny.

"Voľbu predsedu vlády navštíviť na prvom mieste Brusel vnímame ako jasný signál pokračujúcej spolupráce Gruzínska s Európskou úniou," povedal Barroso na spoločnej tlačovej besede s Ivanišvilim.

Gruzínsky premiér skonkretizoval, že od užšej spolupráce s EÚ v rámci programu Východné partnerstvo očakáva liberalizáciu vízového režimu pre občanov Gruzínska a výraznejší pokrok pri rokovaniach o uzatvorení Dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Gruzínskom.

Ivanišvili zároveň dodal, že jeho vláda urobí všetko pre to, aby sa Gruzínsku podarilo dosiahnuť asociačnú dohodu s EÚ ešte pred summitom lídrov z krajín Východného partnerstva, ktorý sa uskutoční na budúci rok vo Vilniuse, počas litovského predsedníctva v EÚ.

Barroso v odpovedi na Ivanišviliho požiadavky spresnil, že akčný plán ohľadom liberalizácie vízového režimu bude predstavený už na budúci rok a dodal, že únia pozorne sleduje vnútropolitický vývoj v krajine, ktorá musí riešiť otázku svojej územnej integrity vzhľadom na odštiepenecké regióny Abcházsko a Južné Osetsko.

Ivanišvili v tejto súvislosti zopakoval, že je potrebné pokračovať v tzv. ženevských rozhovoroch o stabilite a bezpečnosti v oblasti Kaukazu, do ktorých je zapojená aj EÚ a USA.

Gruzínsky premiér po stretnutí s Van Rompuyom a Barrosom má na programe tiež stretnutie s generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom v bruselskom sídle aliancie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem