Ivica Dačič: Naším cieľom je byť pripravený na členstvo v EÚ do konca roku 2018

Brusel 21. januára (TASR) – Úspech Srbska v prístupovom procese bude úspešným príkladom pre všetky ostatné krajiny západného Balkánu. Uviedol to dnes eurokomisár pre rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefan Füle po otvorení medzivládnej konferencie EÚ-Srbsko v Bruseli. Srbský premiér Ivica Dačič spresnil, že jeho krajina chce byť pripravená na vstup do únie do konca roku 2018.

Je to historický deň pre Srbsko: zhodli sa na tom všetci štyria politici, ktorí predstúpili pred novinárov na tlačovej konferencii v budove Európskej rady. Okrem Füleho a Dačiča odpovedal na otázky novinárov aj podpredseda srbskej vlády Aleksandar Vučič a šéf gréckej diplomacie Evangelos Venizelos, ktorého krajina momentálne predsedá Európskej únii.

"Nepamätám si, že by som na nejakom medzinárodnom fóre počul toľko pekných rečí o Srbsku," skonštatoval Dačič.

Dodal, že ak sa ešte v nedávnej minulosti meno jeho krajiny spájalo s rôznymi problémami, dnes sa spája s nádejou. Priznal, že dnešný deň je skutočne najdôležitejším pre Srbsko za posledné roky, nakoľko určuje smer, ktorým sa jeho krajina bude uberať v budúcnosti. Vďaka otvoreniu prístupového procesu sa podľa neho už aj Srbsko stáva členom veľkej rodiny európskych národov.

Dačič upozornil, že v súvislosti s rokovacím procesom sú veľké očakávania tak na strane EÚ, ako aj doma v Srbsku, zo strany občanov.

"V Srbsku nie sme zvyknutí, že veci idú ľahko. Vieme, že to ľahké nebude, ale sme na to pripravení. Boli by sme prekvapení, keby veci šli ľahko. Neočakávame privilégiá, ale nechceme ani falošné prekážky či nové podmienky a ciele, na ktoré sme neboli pripravení," skonštatoval Dačič.

Premiér tým odpovedal aj na otázky novinárov, ktorí sa pýtali, či prístupový proces zmení niečo na postoji Belehradu voči Kosovu. Srbský premiér upozornil, že ani dohoda o normalizácii vzťahov s Prištinou, ani prístupový proces nenútia Srbov uznať nezávislosť svojej bývalej provincie. Zároveň však vyjadril pripravenosť pokračovať v normalizácii vzťahov s Kosovom.

Dačič pripomenul, že na srbskej strane vládne odhodlanie seriózne pristupovať k prístupovému procesu a byť pripravený na to, že koncom roka 2018 bude Srbsko po inštitucionálnej stránke pripravené na členstvo v EÚ, vyhlási referendum o tejto otázke a následne, po období ratifikácie zo strany ostatných členských štátov, chce byť pripravené na plnohodnotné členstvo v únii pre nasledujúce sedemročné programovacie obdobie po roku 2020.

Eurokomisár Füle upozornil, že na základe ponúknutého právneho rámca už od stredy odštartuje tzv. "skríning," ktorý potrvá niekoľko mesiacov a preskúma technickú pripravenosť Srbska na otváranie jednotlivých kapitol, pričom platí že prvé budú otvorené "problémové kapitoly" 23 a 24, týkajúce sa právneho štátu, boja s korupciou a spravodlivosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem