Izrael: Ashtonová navštívila Západný breh

Ramalláh 6. januára (TASR) – Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová dnes v rámci svojho blízkovýchodného turné navštívila západný breh Jordánu.

Ashtonová je v oblasti v čase, keď sa palestínska delegácia v Organizácii spojených národov chystá – možno už na budúci týždeň – predložiť Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie odsudzujúcej židovské osídľovanie. Tento krok má viesť k zvýšeniu tlaku medzinárodného spoločenstva na Izrael.

Po stredajších rokovaniach s izraelskými predstaviteľmi v Jeruzaleme absolvovala Ashtonová krátku cestu do neďalekého Ramalláhu na stretnutie s úradujúcim palestínskym premiérom Salámom Fajjádom, po ktorom nasledoval obed s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Fajjád zaviedol európsku predstaviteľku na kopec s výhľadom na rozľahlú "Oblasť C" – územie na Západnom brehu pod úplnou izraelskou kontrolou v súlade s dohodami z Oslo z roku 1993.

Na základe dohôd majú Palestínčania plnú autonómnu kontrolu nad časťami Západného brehu známymi pod označením "Oblasť A" a čiastočnú kontrolu nad "Oblasťou B".

Sporné židovské osady sa nachádzajú na území kategorizovanom ako "Oblasť C". Fajjád podľa vlastných slov ukázal Ashtonovej, ako Palestínčania nemajú možnosť rozvoja v Izraelom kontrolovanej oblasti.

Ešte pred začatím blízkovýchodného turné Ashtonová konštatovala, že v úsilí o oživenie mierových rozhovorov je potrebný "urýchlený pokrok". "Neexistuje žiadna alternatíva k riešeniu prostredníctvom rokovaní," povedala.

Zdroj: DPA

3 sla bar