Izrael bojuje už na dvoch frontoch

 

Krátka správa

Zatiaľ čo v Gaze hľadajú izraelské vojská vojaka Gialda Šalita, ktorého uniesla teroristická skupina priamo prepojená na palestínsky vládny Hamas, unieslo libanonské extrémistické hnutie Hizballáh v stredu dvoch izraelských vojakov. Izraelská armáda sa rozhodla, že ani tento krok nenechá bez povšimnutia a zaútočila na ciele v južnom Libanone, na čo bola odpoveďou paľba raketami typu kaťuša na ciele v severnej časti krajiny.

Frakcia Európskeho parlamentu Únia pre Európu národov (UEN) včera obhajovala SNS. Podľa európskych národniarov sú základom demokracie slobodné voľby, v ktorých strana Jána Slotu získala dostatočnú podporu a teraz je už len na samotnej strane, aby sa zodpovedala svojim voličom aj všetkým občanom. Podľa UEN kvalitu strany nemajú právo posudzovať „úzke elitné krúžky, zaujatí komentátori alebo politickí protivníci,“ ale len ľud. Národniari v EP veria, že SNS sa bude pridŕžať demokratických hodnôt a obhajovať princípy slobody vo vláde aj v Európe.

Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn je veľmi znepokojený verdiktom tureckého kasačného súdu, ktorý na šesť mesiacov odsúdil novinára z turecko-arménskych novín Agos Hranta Dinka pre jeho články, v ktorých kritizuje turecké zákony. Podľa súdu je to porušenie článku 301 nového trestného zákona, podľa Rehna porušenie práva na slobodu prejavu. Ankare tak môže pribudnúť ďalší čierny bodík v správe o pripravenosti krajiny na vstup do EÚ, ktorú by mala Komisia zverejniť na jeseň tohto roku.