Izrael odsúdil smernicu EÚ o obchodovaní s osadami

Jeruzalem 16. júla (TASR) – Námestník izraelského ministra zahraničných vecí Zeev Elkin odsúdil dnes novú smernicu Európskej únie, zakazujúcu únii uzatvárať dohody a obchodovať s izraelskými osadami na okupovaných palestínskych územiach. Zároveň ju označil za "znepokojujúcu" a kontraproduktívnu pre mierové rozhovory medzi židovským štátom a Palestínčanmi. Informovala o tom agentúra AP.

Izraelské úrady musia od roku 2014 zaistiť, aby sa všetky financie a projekty Európskej únie uplatnili v rámci hraníc Izraela spred roka 1967, a nie vo východnom Jeruzaleme, na západnom brehu Jordánu alebo na Golanských výšinách. Smernica nadobúda platnosť v piatok 19. júla, spresňuje denník Haarec.

Elkin označil rozhodnutie únie za "veľmi závažný a znepokojujúci krok". Izraelskému rozhlasu dnes uviedol, že to nepomáha snahám amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho o znovunaštartovanie mierových rozhovorov medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Kerry sa dnes vráti do tohto regiónu na konzultácie, ale nemá naplánovanú návštevu židovského štátu ani palestínskych území.

Izrael tvrdí, že štatút týchto území, ktoré obsadil v roku 1967 v Šesťdňovej vojne, treba vyriešiť prostredníctvom rozhovorov.

2 jam dem