Izrael: Šéfka diplomacie EÚ chce informovať mocnosti o utrpení obyvateľov Gazy

Gaza 18. marca (TASR) – Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová dnes v rámci návštevy pásma Gazy zavítala na základnú školu na severe pásma Gazy a do centra rozdeľovania potravinovej pomoci patriaceho OSN. Stretla sa s predstaviteľmi OSN a miestnymi palestínskymi politikmi.

Navštívila aj oblasti, ktoré vlani zasiahla 22-dňová izraelská ofenzíva proti militantom v Gaze. Nemá však v pláne stretnúť sa s predstaviteľmi islamistického hnutia Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy.

Krátko po príchode Ashtonovej do pásma Gazy došlo k raketovému útoku islamských militantov, ktorého obeťou sa stal jeden muž.

Cieľom jej návštevy je skontrolovať, ako sa v Gaze využíva pomoc EÚ, a na vlastné oči vidieť, v akých podmienkach žijú tamojší Palestínčania. Izrael uvalil v roku 2006 na pásmo Gazy prísnu blokádu a dlho nebolo jasné, či sa tam Ashtonová vôbec dostane, lebo Izrael nepúšťa na toto územie žiadnych zahraničných politikov.

„Verím, že moja návšteva pomôže snahám o zlepšenie životných podmienok populácie v Gaze,“ uviedla Ashtonová na tlačovej konferencii v Gaze.

Dodala, že má v úmysle informovať o „utrpení obyvateľstva pásma Gazy“ na stretnutí Blízkovýchodného kvarteta – USA, Ruska, OSN a EÚ, ktoré sa v piatok uskutoční v Moskve.

Izraelské a palestínske organizácie na ochranu ľudských práv ocenili Ashtonovej rozhodnutie navštíviť pásmo Gazy. Jej cestu vnímajú „ako dôkaz narastajúceho odporu proti politike Izraela izolovať pásmo Gazy od zvyšku sveta a kolektívne tak potrestať jeho milión a pol obyvateľov, z ktorých viac ako polovicu tvoria deti“.

Zdroj: DPA

3 20 ms bar