Izrael umožní Ashtonovej a Pan Ki-munovi návštevu pásma Gazy

Jeruzalem 9. marca (TASR) – Izrael umožní generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi a šéfke zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonovej počas ich nadchádzajúcich návštev vstup do pásma Gazy. Informovalo o tom v pondelok izraelské ministerstvo zahraničných vecí.

Izrael dosiaľ odmietal takmer všetkým medzinárodným hosťom vstup zo svojho územia do blokovanej Gazy, ktorú ovláda militantné palestínske hnutie Hamas.

Šéfka európskej diplomacie navštívi región na budúci týždeň a Pan Ki-mun v ďalších dňoch.

"Izrael sa rozhodol napomôcť ich vstupu do pásma Gazy s cieľom umožniť im získať obraz z prvej ruky o humanitárnych aktivitách, ktoré prebiehajú v tejto oblasti," uviedlo izraelské ministerstvo.

Ashtonová cez víkend informovala, že požiadala o návštevu Gazy, aby preverila spôsob využitia fondov EÚ pre túto oblasť.

Pan Ki-mun sa má 27. marca v Líbyi stretnúť s predstaviteľmi Ligy arabských štátov a vyzvať ich na podporu skorého obnovenia izraelsko-palestínskych mierových rokovaní.

Izrael z veľkej časti blokuje pásmo Gazy od roku 2008, keď islamistická militantná skupina Hamas prevzala kontrolu nad týmto husto obývaným pobrežným územím.

Nedávno Izrael odmietol vstup do Gazy zo svojho územia írskemu ministrovi zahraničia Michealovi Martinovi.

Zdroj: DPA, Reuters

3 1 hol