Izrael vo vojne, Bejrút pod paľbou

 

Krátka správa

Táto časť libanonskej metropoly je baštou hnutia Hizballáh, ktoré sa prihlásilo k únosu dvoch izraelských vojakov, ktorým celý tento konflikt začal. Izraelská vláda tlačí na libanonskú, aby prinútila Hizballáh, ktorý je tiež členom kabinetu, prepustiť unesených. Extrémisti povedali, že útoky a bombardovanie nemajú žiaden vplyv na prepustenie izraelských vojakov. Tých prepustia len vtedy, ak Izrael prepustí väzňov, o ktorých Hizballáh žiada.

Vo štvrtok vyjadril vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana svoje znepokojenie nad vývojom situácie na Blízkom východe. Solana povedal, že je v kontakte s mnohými viacerými blízkovýchodnými politikmi a uvažuje aj o ceste do tohto regiónu. Európska únia vyzvala všetky strany zapojené do konfliktu, aby zastavili násilie, krviprelievanie a vraždy civilistov. Hazballáh rázne vyzvala, aby zložil zbrane a prepustil zajatcov, o adekvátnosti zásahu Izraelskej armády sa bude rokovať na budúci týždeň.

Bieloruského opozičníka Alexandra Kozulina včera súd odsúdil na päť a pol roka väzenia pre spoluorganizovanie demonštrácii proti prezidentovi Lukašenkovi počas marcových volieb, kde Kozulin aj sám kandidoval. Odsúdený sa chce proti rozhodnutiu odvolať, aj keď vie, že jeho šance na úspech nie sú veľmi veľké.