Izrael vyzval pravicu v EÚ, aby sa nespájala s neonacistickými stranami

Jeruzalem 1. júna (TASR) – Izrael dnes vyzval pravicové strany v Európskej únii, aby sa po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) nespájali s „neonacistickými a rasistickými“ stranami. Varoval ich, že neuzná politické zoskupenia, ak nadviažu spoluprácu s takýmito stranami, informovala agentúra Reuters.

Rozličné nacionalistické a antiimigračné strany začali po výrazných ziskoch v májových eurovoľbách vyjednávať o vytvorení koalícií v EP. A hoci je posun kontinentu doprava zväčša odrazom vnútropolitických problémov, vyvolal nepokoj v Izraeli, ktorý je silným obchodným i diplomatickým partnerom EÚ.

„Významné posilnenie strán, ktoré majú neonacistický, rasistický charakter je veľmi znepokojujúce,“ povedal izraelský minister zahraničných vecí Avidgor Lieberman nemeckému politikovi Stephanovi Weilovi pri jeho návšteve židovského štátu. Ministrova kancelária o jeho slovách informovala v tlačovej správe.

„Európske krajiny by mali detailne preskúmať trendy, ktoré priniesli tento výsledok a čo s tým možno robiť,“ dodal Lieberman.

Menoval napríklad maďarský Jobbik a grécky Zlatý úsvit ako strany, s ktorými by umiernená európska pravica nemala spájať sily.

„Frakcia, ktorá bude obsahovať stranu tohto typu, bude – pokiaľ ide o nás – neplatná, “ dodal Lieberman, ktorý je ministrom vo vláde premiéra Benjamina Netanjahua.

1 žab