Izrael zničil palestínsky parlament

 

Krátka správa

Izrael tak už nadobro nasťahovaný v pásme Gazy pokračuje v ničení infraštruktúry, letecké útoky si však zatiaľ nevyžiadali žiadne obete. Vládnuce hnutie Hamas hrozí rovnakými odvetnými akciami Izraelu, čiže útokmi na elektrárne a budovy samosprávy. Únoscovia žiadajú za prototyp antivojaka prepustenie tisícky väzňov z izraelského zajatia, okrem iných oslobodenie všetkých žien a neplnoletých, židovský štát to však rázne odmietol.

Fíni začali svoje polročné Predsedníctvo v Európskej únie veľmi zaujímavo. Bulletin, ktorý informuje o prevzatí zodpovednej úlohy po Rakúsku, začína jazykom vskutku netypickým – latinčinou. Prehľad o dianí v Európe budú Fíni i naďalej ponúkať v tomto jazyku.

V stredu sa majú stretnúť predstavitelia európskych socialistov s predsedom Smeru a budúcim slovenským premiérom Róbertom Ficom. Po stretnutí prijmú oficiálne stanovisko k novovzniknutej koalícii, podľa europoslanca a bývalého podpredsedu Smeru Vladimíra Maňku však eurosocialisti nemajú v úmysle zavádzať akékoľvek sankcie voči víťazovi volieb. Maňka tiež socialistov ubezpečil, že Smer bude mať v novej vláde rozhodujúce slovo a mieni presadzovať sociálnodemokratickú a proeurópsku politiku.