J.-C. Juncker uviedol, že zodpovedná za jednotný bankový dohľad bude Francúzka

Brusel 10. januára (TASR) – Predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker dnes pred poslancami z ekonomického výboru Európskeho parlamentu (EP) uviedol, že na čele výkonného výboru Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý bude mať na starosti zavádzanie jednotného bankového dohľadu, by mala byť "zástupkyňa Francúzska".

"Som za to, aby sa predstaviteľka ženského pohlavia z krajín eurozóny stala zodpovednou za dozorný mechanizmus nad európskymi bankami v rámci ECB. Toto už bolo dohodnuté a pôjde o zástupkyňu Francúzska," uviedol Juncker pred europoslancami.

Francúzske médiá v tejto súvislosti hovoria o členke Národnej banky Francúzska Daniele Nouyovej. Podľa nemenovaných zdrojov z prostredia EÚ francúzska vláda presadila, aby bol do funkcie vedúceho výkonného výboru ECB pre jednotný dohľad nad bankami obsadený predstaviteľ z tejto krajiny. Paríž mal za to sľúbiť podporu pre holandského ministra financií Jeroena Dijsselbloema na post nového predsedu Euroskupiny.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker opustí funkciu šéfa Euroskupiny koncom januára. Ministri financií z krajín eurozóny by mali oficiálne vymenovať Junckerovho nástupcu počas svojho zasadnutia v Bruseli dňa 21. januára. Holandský kandidát má podporu nemeckého šéfa financií Wolfganga Schäubleho. Donedávna boli práve Schäuble a francúzsky minister financií Pierre Moscovici považovaní za možných nástupcov Junckera na čele Euroskupiny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl