J.-C. TRICHET: Dlhová kríza je globálny problém

Aix-en-Provence 10. júla (TASR) – Spory okolo výšky tzv. dlhového stropu v USA ukazujú, že dlhová kríza nie je len európsky problém, ale globálny. Vyhlásil to dnes prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.

Upozornil tiež, že krehký stav verejných financií na oboch stranách Atlantiku nedovolí ani Európe, ani USA, aby znova zachraňovali bankový sektor. Je preto dôležité zaviesť pre sektor tento raz správne pravidlá.

Najnovšia kríza okolo ratingových agentúr, ktoré posunuli rating Portugalska hlboko do špekulatívneho pásma a návrh na reinvestovanie do gréckych dlhopisov tiež odmietajú, tak podľa Tricheta nie je len európskou krízou, aj keď je EÚ v jej epicentre, ale opäť ide o globálny problém.

Spojené štáty v máji dosiahli svoj dlhový strop 14,29 bilióna USD (10,03 bilióna eur) a túto hranicu nesmú prekročiť. Prezident Barack Obama musí preto presvedčiť Kongres, aby ju zvýšil, inak hrozí USA bankrot. Opoziční republikáni však výmenou za svoj súhlas žiadajú ďalšie škrty v rozpočte. Ratingová agentúra Fitch upozornila, že ak Kongres dlhový limit nezvýši do 2. augusta, začne prehodnocovať rating USA.

Európa zase zápasí s prehlbujúcou sa dlhovou krízou. Napriek tomu, že grécky parlament schválil nový balík úsporných opatrení, trhy sa obávajú, že do problémov sa dostanú aj Španielsko a Taliansko.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4242 USD)

1 bal gl