J.-C. TRICHET: Krajiny eurozóny musia v prípade potreby konať spoločne

Tallinn 20. septembra (TASR) – Všetky krajiny eurozóny by mali v prípade potreby konať jednotne bez toho, aby sa vyhýbali spoločným politikám, uviedol dnes prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Nepriamo tak opäť kritizoval rozhodnutie slovenského parlamentu nepripojiť sa k pomoci Grécku, ktorú Aténam poskytol Medzinárodný menový fond (MMF) a krajiny eurozóny.

"Vstup do eurozóny znamená spoločný osud," uviedol Trichet v estónskej metropole Tallinn, kde sa zúčastnil na slávnosti venovanej budúcoročnému prijatiu eura. "Ak by sme diagnostikovali nebezpečenstvo ohrozujúce finančnú stabilitu, prišli by sme samozrejme k záveru, že všetky krajiny musia konať spoločne ako jednotná entita," dodal Trichet.

Trichet vraj už začiatkom septembra vyjadril rozhorčenie nad odmietnutím Slovenska podieľať sa na pôžičke Grékom. Slovensko dalo zlý príklad a ECB v budúcnosti nepodporí vstup iných krajín do eurozóny, pokiaľ si bude istá, že by mohli v podobných prípadoch postupovať rovnako, povedal podľa bruselských zdrojov agentúry Reuters Trichet na rokovaní ministrov financií eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 lom zll