J. HAHN: Grécko musí urýchlene riešiť problém rozsiahlej byrokracie

Atény 14. júla (TASR) – Grécko má príliš rozsiahlu byrokraciu na to, aby dokázalo prilákať dostatočný objem investícií, povedal tento týždeň komisár Európskej únie (EÚ) pre regionálnu politiku Johannes Hahn. Ako dodal, úlohou novej vlády preto "musí byť tento problém urýchlene riešiť".

Hahn vyzval na zjednodušenie investičných procedúr a zároveň aj na vyjasnenie právomocí jednotlivých ministerstiev. Dodal, že nejasné pravidlá v oblasti daní a zdĺhavé konania na súdoch sú jedným z dôvodov, prečo sa zahraniční investori do krajiny nehrnú.

Od mája 2010 sa Grécko drží nad vodou a nemuselo oznámiť bankrot len vďaka dvom záchranným úverom. Výmenou za zahraničnú finančnú pomoc musí plniť úsporné opatrenia a zrealizovať ekonomické reformy, podľa novej gréckej vlády však najmä podmienky druhého úveru neumožnia krajine dostať sa z niekoľkoročnej recesie. Žiada preto zmiernenie podmienok a odklad splnenia stanovených fiškálnych cieľov o dva roky. Nemecko, najsilnejšia krajina eurozóny, od ktorého závisia ďalšie šance Grécka, však zatiaľ odmieta o úpravách úverových podmienok diskutovať.

Informovala o tom agentúra AP.

2 20 dan gl